Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Wa 415/17

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz Sędziowie WSA Agnieszka Miernik (spr.) WSA Dariusz Pirogowicz Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Noske po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2014 r. nr [...]; 2. zasądza od Ministra Infrastruktury i Budownictwa na rzecz J. B. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Infrastruktury i Budownictwa decyzją z [...] grudnia 2016 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z 5 maja 2014 r. nr [...] stwierdzającą nabycie z dniem 1 stycznia 1999 r. z mocy prawa przez Miasto [...] prawa własności nieruchomości, położonej przy ul. [...] w [...], oznaczonej jako działka nr [...] o pow. [...] ha z obrębu [...], zajętej pod drogę gminną.

Decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Burmistrz Miasta [...] pismem z 18 grudnia 2013 r. wystąpił do Wojewody [...] o wydanie decyzji potwierdzającej przejście z mocy prawa na własność Miasta [...] działki nr [...] o powierzchni [...] ha, położonej w obrębie geodezyjnym [...]. W uzasadnieniu pisma wskazał, że działka nr [...] znajdowała się w jednostce rejestrowej, w której jako właściciel figurował J. B. Działka ta jest częścią ulicy [...] i stanowi wylot ulicy [...] na ulicę [...].

Wojewoda [...] decyzją z [...] maja 2014 r. nr [...], działając na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872 ze zm.) stwierdził, że część nieruchomości położonej w [...], stanowiąca fragment drogi gminnej, oznaczona w ewidencji gruntów: obręb [...], arkusz mapy [...], działka nr [...] o pow. [...] ha, zapisana w księdze wieczystej [...], prowadzonej przez Sąd Rejonowy [...] w [...], w dniu 31 grudnia 1998 r. stanowiąca własność J. B. oraz pozostająca we władaniu Miasta [...], z dniem 1 stycznia 1999 r. stała się z mocy prawa, za odszkodowaniem własnością Miasta [...] jako grunt zajęty pod drogę publiczną - drogę gminną. W uzasadnieniu organ wskazał, że z odpisu zupełnego księgi wieczystej [...] wynika, że przedmiotowa część nieruchomości w dniu 31 grudnia 1998 r. stanowiła własność J. B. W księdze tej była zapisana uprzednio działka będąca przedmiotem niniejszego postępowania. Obecnie działka nr [...] wpisana jest w księdze wieczystej [...], a jako jej właściciel figuruje Miasto [...]. Organ wskazał, że z zaświadczenia Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. wynika, że przedmiotowa nieruchomość w dniu 31 grudnia 1998 r. znajdowała się we władaniu Miasta [...] oraz stanowiła część ul. [...]. Z kolei zgodnie z uchwałą nr [...] Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...] z dnia 10 października 1986 r. w sprawie zaliczenia dróg na terenie woj. [...] do kategorii dróg gminnych oraz lokalnych miejskich (Dz. Urz. woj. [...] Nr [...], poz. [...]) wskazana powyżej część nieruchomości miała charakter drogi publicznej - drogi lokalnej miejskiej. Z dniem 1 stycznia 1999 r. stała się ona drogą gminną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00