Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Go 72/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Rzepecka Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko (spr.) Protokolant Asystent sędziego Marta Surmacz-Buszkiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi W.S. na indywidualną interpretację Ministra Rozwoju i Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. Uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację w całości. 2. Zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 457 (czterystu pięćdziesięciu siedmiu) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W.S., reprezentowana przez doradcę podatkowego, wniosła skargę na indywidualną interpretację Ministra Rozwoju i Finansów wydaną przez upoważniony organ - Dyrektora Izby Skarbowej w dniu [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Skarga została wywiedziona na tle następującego stanu faktycznego.

Wnioskiem z dnia [...] listopada 2016 r. skarżąca wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że w 1990 r. E.S. (mąż wnioskodawczyni), drogą spadku nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego - domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, położonego w [...]. W dniu [...] kwietnia 1991 r. W.S. zawarła związek małżeński z E.S.. W chwili zawarcia związku małżeńskiego E. i W.S. nie zawierali majątkowych umów małżeńskich - pomiędzy małżonkami istniał ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w [...], stanowiło majątek odrębny męża wnioskodawczyni. W 2000 r. E.S. przekształcił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na prawo odrębnej własności budynku. W 2000 r. nabył również prawo użytkowania wieczystego działki, na której budynek ten jest posadowiony. Decyzją z dnia [...] września 2003 r. Prezydent Miasta, przekształcił prawo użytkowania wieczystego działki położonej w [...] (działka nr [...]) w prawo własności. W dniu [...] marca 2015 r. małżonkowie W. oraz E.S. zawarli umowę rozszerzającą małżeńską wspólność ustawową. Na jej podstawie wspólność ustawowa została rozszerzona na majątek odrębny E.S., tj. nieruchomość położoną w [...], stanowiącą działkę nr [...], zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Od dnia zawarcia umowy, współwłaścicielami nieruchomości na zasadzie małżeńskiej współwłasności łącznej byli W. oraz E.S.. E.S. zmarł w dniu [...] marca 2016 r. Jedynym jego spadkobiercą była na podstawie testamentu wnioskodawczyni. Akt poświadczenia dziedziczenia został zarejestrowany w rejestrze tych aktów w dniu [...] sierpnia 2016 r. Na podstawie umowy z dnia [...] października 2016 r. W.S. sprzedała zabudowaną nieruchomość, położoną w [...], za cenę 272.000 zł. Na podstawie aktu notarialnego, również z dnia [...] października 2016 r., wnioskodawczyni zakupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, za cenę 148.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00