Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 października 2018 r., sygn. I SA/Po 457/18
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka (spr.) Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2018 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...],- zł (słownie: [...] złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem wspólnym z dnia [...] zainteresowany - będący stroną postępowania GD (dalej jako: "zainteresowany", "wnioskodawca", "strona", "skarżący"), zainteresowani niebędący stroną postępowania BD, MD, IK, reprezentowani przez radcę prawnego JM, uzupełnionym pismami z dnia [...] oraz z dnia [...], zwrócili się o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie: kosztów uzyskania przychodów w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu udziału w zysku spółki cichej, kwalifikacji wynagrodzenia wspólnika cichego w związku z realizacją umowy spółki cichej i poboru podatku u źródła, rozliczenia przychodów i kosztów związanych z umową spółki cichej.
We wniosku i w jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny: zainteresowany będący stroną postępowania jest wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w P, która prowadzi sieć [...] aptek. Wspólnikami w.w spółki jawnej są [...] osoby fizyczne, w tym zainteresowany będący stroną postępowania (jego udział w zysku wynosi [...]), jego żona (jej udział w zysku wynosi [...]) i jego matka (jej udział w zysku wynosi [...]). Wszyscy wspólnicy mieszkają w P i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w P. W [...] spółka jawna zawarła umowę spółki cichej z osobą fizyczną (dalej: wspólnik cichy) zamieszkałą w K koło P. Wspólnik cichy podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w P, nie prowadzi działalności gospodarczej, podstawowym źródłem jego utrzymania jest umowa o pracę w spółce jawnej. W ramach umowy spółki cichej wspólnik cichy zobowiązał się wnieść wkład pieniężny z przeznaczeniem na działalność wyłącznie jednej z aptek, w której jest zatrudniony. Strony umowy ustaliły, że wkład wspólnika cichego stanowi [...] wartości w.w apteki. Na mocy umowy wspólnikowi cichemu przysługuje udział w zysku w wysokości [...] zysku netto osiąganego z tytułu prowadzenia w.w apteki. Wspólnikowi cichemu w przypadku rozwiązania umowy przysługuje prawo żądania zwrotu zrewaloryzowanego wkładu o wartości [...] apteki w momencie zakończenia umowy, nie mniej jednak niż wkład pieniężny do spółki wniesiony przy zawarciu w.w umowy. W ciągu roku obrotowego wspólnik cichy ma prawo do otrzymywania zaliczek na poczet zysku przewidywanego za dany rok obrotowy. Wspólnik cichy nie ponosi odpowiedzialności za długi spółki jawnej, nie uczestniczy w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, nie reprezentuje spółki jawnej ani nie uczestniczy w stratach spółki jawnej. Spółka jawna jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji księgowej w ten sposób, aby było możliwe ustalenie przychodów, kosztów i dochodów (zysków) dla apteki, o której mowa powyżej. Koszt prowadzenia ewidencji, pokrywają strony umowy w proporcji: spółka jawna [...], wspólnik cichy [...]. Wspólnik cichy ma prawo przeglądać księgi i dokumenty przedsiębiorcy dotyczące apteki. Zbycie praw i obowiązków wynikających z niniejszej umowy, w tym zbycie wierzytelności przysługujących jednej ze stron umowy wobec drugiej strony, z tytułu realizacji postanowień niniejszej umowy, wymaga uzyskania uprzedniej pisemnej zgody tej strony. Nie wymaga jednak zgody zbycie praw i obowiązków wynikających z niniejszej umowy przez wspólnika cichego na rzecz jego osoby bliskiej pod warunkami opisanymi w umowie. Wspólnik cichy zobowiązał się nie prowadzić względem przedsiębiorcy działalności konkurencyjnej. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania: