Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Go 111/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska- Pastuszko Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędzia WSA Alina Rzepecka Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Głowacka po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2017 r. na rozprawie sprawy ze skargi R.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2012 r. 1. Oddala skargę. 2. Przyznaje od Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim ustanowionemu z urzędu pełnomocnikowi - adwokatowi K.K. tytułem nieopłaconej pomocy prawnej kwotę 984 zł (dziewięćset osiemdziesiąt cztery) obejmującą należny podatek od towarów i usług.

Uzasadnienie

R.S. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] określającą skarżącemu kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług za styczeń 2012 r. w wysokości 13.239,00 zł.

Rozstrzygnięcia organów podatkowych zapadły na tle następującego stanu faktycznego sprawy.

W wyniku przeprowadzonej u skarżącego kontroli podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej: Naczelnik US lub organ I instancji) postanowieniem z dnia [...] marca 2015 r. wszczął postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za styczeń 2012r., które zakończyło się wydaniem decyzji z dnia [...] maja 2016 r. określającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług za styczeń 2012 r. w wysokości 13.239,00zł.

W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że skarżący w 2012 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu, mającą charakter zarobkowy i ciągły. Na portalu aukcyjnym [...], przy użyciu m.in. nicków "S.", "l.", "K.", "sz." i "H." sprzedawał odzież męską i damską oraz obuwie. Wpłaty za sprzedane na portalu towary przelewane były na konta bankowe skarżącego prowadzone przez [...] S.A. oraz [...] S.A. W wyniku analizy ok. 3020 wpłat dokonanych w okresie od [...] stycznia 2012 r. do [...] czerwca 2012 r. na rachunek bankowy skarżącego w [...] nr [...] organ pierwszej instancji ustalił, że na wskazanym rachunku realizowane były przelewy uznaniowe z urzędów pocztowych. Na tej podstawie ustalono, że zapłata za zakupiony towar następowała poprzez pobranie pocztowe dopiero przy odbiorze towaru. Analiza wpłat na pozostałe rachunki bankowe skarżącego wykazała także wpłaty bezpośrednie od kupujących (wskazywano w nich nr aukcji, nick lub nazwę towaru) oraz wpłaty otrzymane za pośrednictwem systemu [...]. Z ustaleń organu I instancji wynikało, że w 2012 r. skarżący wysłał 3546 paczek. Powyższe ustalenia potwierdziły losowo wybrane transakcje na stronach archiwum [...] (przedmiotem aukcji były takie towary jak: męskie bluzy sportowe, koszule i koszulki polo, kurtki i buty sportowe) oraz wydruki z posiadanych przez skarżącego rachunków bankowych. Według organu zgromadzone w ramach postępowania podatkowego a wydane wobec skarżącego wyroki sądów rejonowych w sprawach karnych pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że prowadził on sprzedaż za pośrednictwem portalu aukcyjnego [...] (wynika z tych orzeczeń m.in. z wyroku SR z dnia [...] lipca 2014 r., sygn. akt [...] oraz z wyroku SR z dnia [...] sierpnia 2013 r., sygn. akt [...], że czynił to podając się za inne osoby). Powyższe potwierdza, że skarżący dokonywał transakcji handlowych za pośrednictwem portalu [...] a dodatkowo wyjaśnia także brak kont zarejestrowanych na tym portalu na jego imię i nazwisko. Naczelnik US wskazał, że sam skarżący w swoich pismach składanych w toku postępowania, nie zaprzeczał, że dokonywał sprzedaży internetowej; podkreślał tylko, że towar był używany, stanowił końcówki kolekcji, był nabywany w ramach hurtowych wyprzedaży nadwyżek magazynowych (jako stoki outlet).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00