Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Gl 218/17

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie WSA Paweł Kornacki (spr.), Dorota Kozłowska, Protokolant Dominika Zabielska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 16.999 (szesnaście tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. A. S.A. wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2006 rok.

2. Zaskarżona decyzja została wydana na gruncie następującego stanu sprawy.

2.1. Wójt Gminy C. decyzją z [...] r., nr [...] określił spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2011 r. w wysokości [...] zł. Uznał bowiem, że spółka deklarując podatek w kwocie [...] zł zaniżyła go, ponieważ nie zadeklarowała do opodatkowania wszystkich obiektów zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych.

Postanowieniem z [...] r. Wójt wskazanej decyzji wymiarowej nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

Kolegium decyzją z [...] r., nr [...] uchyliło w całości decyzję Wójta z [...] r. i sprawę przekazało do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Stwierdziło, że w postępowaniu należy dochować standardów wynikających z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r., P 33/09. Kolegium wskazało bowiem, że opodatkowaniu podlegają nie całe środki trwałe rodzaju 200 KŚT, lecz tylko konkretne budowle wymienione w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (obecnie t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 716 ze zm. - dalej: u.p.o.l.) w zw. z art. 3 pkt 3 i 9 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (obecnie t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 290 ze zm. - dalej: p.b.) oraz z podstawy opodatkowania należy wyłączyć koszt drążenia wyrobiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00