Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 maja 2017 r., sygn. I SA/Wr 294/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie sędzia WSA Barbara Ciołek (sprawozdawca), sędzia WSA Aleksandra Sędkowska, Protokolant asystent sędziego Marek Sosnowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 maja 2017 r. sprawy ze skargi T.P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi T.P. (dalej: strona, skarżąca) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów (dalej: organ podatkowy) z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: updof) w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

Z wniosku dotyczącego stanu faktycznego wynika, że w dniu 5 grudnia 2014 r. zmarł brat strony, po którym wraz z rodzeństwem oraz innymi zstępnymi skarżąca odziedziczyła spadek. Na masę spadkową składały się między innymi udziały w spółce A (dalej: Spółka), w której zmarły posiadał 100% udziałów. 17 stycznia 2015 r. spadkobiercy przyjęli spadek podpisując akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Udział w spadku strony wynosił 1/5 części. Większość masy spadkowej została zbyta bez działu spadku, a uzyskane pieniądze podzielone proporcjonalnie do udziału w spadku. Zostały też sprzedane udziały w Spółce.

W umowie Spółki z 12 stycznia 2006 r. w § 9 zawarty był zapis: "Ogranicza się wstąpienie spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika do osób wskazanych przez wspólnika w testamencie, albo rodzeństwa wspólnika. Inni spadkobiercy wspólnika zostaną spłaceni według wartości udziałów ustalonej na podstawie ostatniego bilansu przed otwarciem spadku, w terminie sześciu miesięcy od przedłożenia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub działu spadku". W myśl tych zapisów i z powodu braku testamentu, udziały w Spółce strona objęła wspólnie z dwojgiem rodzeństwa. Pozostali spadkobiercy ze względu na zapis nie mogli wstąpić do Spółki. Podała strona, że dopuszczalność takiej regulacji wynika wprost z art. 183 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh), który stanowi, że "Umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki na miejsce zmarłego wspólnika".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00