Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2017 r., sygn. VII SA/Wa 1271/16
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Stawecki (spr.), , Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Maria Tarnowska, Protokolant ref. staż. Paulina Sierkin, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. oddala skargę
Uzasadnienie
Wojewoda [...] decyzją Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2016 r. (sygn. akt [...]) utrzymał w mocy decyzję Prezydenta [...] Nr [...] z dnia [...] grudnia 2015 r. (znak: [...]) odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia inwestorowi: [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] pozwolenia na budowę obiektu handlowo-usługowego "[...]" wraz z niezbędną infrastrukturą, przy ul. [...] w [...].
Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
W dniu 30 grudnia 2013 r. do Prezydenta [...] wpłynął wniosek [...] Sp. z o.o., zwanej też "inwestorem", a także "skarżącym", o wydanie pozwolenia na budowę obiektu handlowo-usługowego "[...]" wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie działek gruntu nr [...] oraz [...] z obrębu [...] przy ul. [...] w [...].
Wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę inwestor złożył wniosek o wyrażenie zgody na udzielenie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych zawartych w § 227 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 1422), zwanego "rozporządzeniem w spr. warunków technicznych". Przepisy te odnoszą się do dopuszczalnych powierzchni stref pożarowych zagrożenia ludzi.
Postanowieniem Nr [...] z dnia [...] czerwca 2014 r. Prezydent [...] nałożył na inwestora obowiązek usunięcia nieprawidłowości występujących w dołączonej do wniosku dokumentacji m.in. poprzez doprowadzenie projektu budowlanego do zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego terenu ulicy [...] pomiędzy ulicami: [...] i [...], w gminie [...] - [...]. Plan ów, zwany dalej "właściwym planem zagospodarowania", został zatwierdzony uchwałą nr [...] Rady Gminy [...] z dnia [...] kwietnia 2001 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla m.[...] przyjętego uchwałą Rady [...] Nr [...] z dnia [...] września 1992 r. (publikacja aktualnego planu: Dz. Urz. Wojew. [...]. z 2001 r. nr [...], poz. [...]). W określonym zakresie właściwy plan zagospodarowania został też zmieniony wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lipca 2011 r., sygn. akt IV SA/WA 811/11 (Dz. Urz. Woj. [...]. z 2011 r. nr [...], poz. [...]). W wyroku tym stwierdzono nieważność określonego postanowienia właściwego planu zagospodarowania ze względu na bezprawne ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.