Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 maja 2017 r., sygn. II SA/Wa 1445/16
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędziowie WSA Piotr Borowiecki, Iwona Maciejuk, , Protokolant spec. Monika Gieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2017 r. sprawy ze skargi R.K. na rozkaz personalny Komendanta [...] Policji z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia do dyspozycji na czas poprzedzający powołanie lub mianowanie na inne stanowisko służbowe 1. uchyla zaskarżony rozkaz personalny; 2. zasądza od Komendanta [...] Policji na rzecz skarżącego R. K. kwotę 497 (słownie: czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] zwolnił [...] R. K. z dniem [...] kwietnia 2016 r. z zajmowanego stanowiska specjalisty Wydziału [...] KGP i z dniem [...] kwietnia 2016 r. przeniósł z urzędu do dalszego pełnienia służby w Komendzie [...] Policji. Organ wskazał, iż w wyniku zmian organizacyjnych zmniejszeniu uległa liczba etatów w Komendzie Głównej Policji o 135, w tym o 81 etatów policyjnych. Likwidacji uległo również stanowisko służbowe zajmowane przez wymienionego policjanta i zaszła konieczność uregulowania jego statusu służbowego. Decyzji nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.
Komendant [...] Policji, rozkazem personalnym z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...], przeniósł z urzędu R. K. z dniem [...] kwietnia 2016 r. do dalszego pełnienia służby w Komendzie Rejonowej Policji [...] . Decyzji nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.
Komendant Rejonowy Policji [...], rozkazem personalnym z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] pozostawił wymienionego w swojej dyspozycji od dnia [...] kwietnia 2016 r. na czas poprzedzający powołanie lub mianowanie na inne stanowisko służbowe, nie dłuższy niż 12 miesięcy, wskazując, że policjant będzie pobierał uposażenie w wysokości przysługującej na ostatnio zajmowanym stanowisku specjalisty. Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowił art. 32 ust. 1, art. 37 i art. 37a pkt 1 ustawy o Policji. Za podstawę faktyczną decyzji uznano zwolnienie policjanta przez KGP z zajmowanego stanowiska służbowego i przeniesienie do dalszego pełnienia służby w KRP [...]. Organ powierzył policjantowi od dnia [...] kwietnia 2016 r. czasowo pełnienie obowiązków służbowych w referacie wykroczeń i postępowań administracyjnych wydziału prewencji, wskazując, iż zakres zadań i obowiązków określi naczelnik tego wydziału.