Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 maja 2017 r., sygn. II SAB/Po 32/17
Dnia 25 maja 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędzia WSA Tomasz Świstak po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 maja 2017 roku sprawy ze skargi A. P. [...] sp. z o.o. z siedzibą w P. T. na bezczynność Starosty W w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę
Uzasadnienie
UZASADNIENIE
W dniu [...] lipca 2016 r. A. P. [...] spółka z o.o. z siedzibą w P. T. złożyła do Starosty [...] w W. wniosek o pozwolenie na budowę jednej elektrowni wiatrowej z infrastrukturą towarzyszącą, placem manewrowym, drogą dojazdową ze zjazdem z drogi gminnej na działce nr [...] obręb M., gm. D.. Do wniosku dołączono oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz odpis z rejestru przedsiębiorców z Krajowego Rejestru Sądowego. W piśmie przewodnim dołączonym do wniosku wyjaśniono, że dla terenu inwestycji brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Spółka wystąpiła do Wójta Gminy D. z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy i postępowanie w tej sprawie jest w toku. Zważywszy, że wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na budowę zależy od rozstrzygnięcia sprawy warunków zabudowy dla niniejszej inwestycji, zdaniem Spółki należy przyjąć, że sprawa o ustalenie warunków zabudowy jest zagadnieniem wstępnym dla sprawy o pozwolenie na budowę w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm., dalej: kpa). Inwestor podał również, że wystąpił do Wójta Gminy D. z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu 11 elektrowni wiatrowych o nazwie "Park Wiatrowy D." wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Starosta W pismem z dnia [...] lipca 2016 r., na podstawie art. 64 § 2 kpa wezwał Spółkę do uzupełnienia - w terminie 7 dni od doręczenia wezwania - złożonego w dniu [...] lipca 2016 r. wniosku o pozwolenie na budowę poprzez przedłożenie: (1) 4 egzemplarzy projektu budowlanego, (2) zaświadczenia projektanta o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, (3) decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, (5) specjalistycznej opinii, jeżeli jest wymagana, (6) pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeżeli jest wymagane, (7) dowodu uiszczenia opłaty skarbowej dotyczącej pozwolenia na budowę, (8) dowodu uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, (9) decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, (10) decyzji o zezwoleniu zarządcy drogi o lokalizacji w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, jeżeli jest wymagana, (11) decyzji o pozwoleniu wodnoprawnym, jeżeli jest wymagana, (12) decyzji o zezwoleniu na wyłączeniu z produkcji gruntów rolnych lub leśnych przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne, jeżeli jest wymagana, (13) zezwolenia na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu, (14) zgody na usytuowanie obiektu budowlanego przy drodze w odległości mniejszej niż określona w art. 43 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, jeżeli jest wymagana. Ponadto organ wezwał do uzupełnienia złożonego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane przez podanie identyfikatora cyfrowego obrębu geodezyjnego działki, której dotyczy oświadczenie, datę złożenia oświadczenia oraz nazwę organu wydającego dokument tożsamości osoby podpisującej oświadczenie.