Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 maja 2017 r., sygn. III SA/Kr 277/17

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie WSA Ewa Michna (spr.) WSA Barbara Pasternak Protokolant Aleksandra Grabiec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2017 r. sprawy ze skargi M. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 grudnia 2016 r. znak [...] w przedmiocie przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych uchyla zaskarżona decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2016 r. Wójt Gminy M - działając na podstawie art. 50 ust. 2, ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j.: Dz.U. z 2016 r., poz. 930) przyznał A. O. od 1 listopada 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. specjalistyczne usługi opiekuńcze (SUO) dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania w wymiarze 45 godzin miesięcznie - realizowanych od poniedziałku do piątku - z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy - w godzinach miedzy 7,00 a 19,00. Organ wskazał, że zakres specjalistycznych usług opiekuńczych obejmować będzie: uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, w tym: kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji, prowadzenie treningów umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych oraz wspieranie, także w formie asystowania w codziennych czynnościach życiowych, w szczególności takich jak:

- samoobsługa, zwłaszcza wykonywanie czynności gospodarczych i porządkowych, w tym umiejętność utrzymania i prowadzenia domu,

- dbałość o higienę i wygląd,

- utrzymywanie kontaktów z domownikami, rówieśnikami, w miejscu nauki i pracy oraz ze społecznością lokalną,

- wspólne organizowanie i spędzanie czasu wolnego,

- korzystanie z usług różnych instytucji.

W uzasadnieniu organ argumentował, że M. O. (dalej "skarżąca") prowadzi wspólne gospodarstwo domowe wraz z mężem oraz synem A. O. (ur. [...] 2011 r.). Skarżąca jest osobą bierną zawodowo, niezarejestrowaną w Urzędzie Pracy, podobnie jak jej mąż. Rodzina utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, świadczeń rodzinnych i zasiłków z pomocy społecznej. Organ zaznaczył, że skarżąca oświadczyła, że zarówno ona, jak i jej mąż oraz syn pozostają w stałym leczeniu, jednakże nie przedłożyła dokumentów potwierdzających długotrwałą chorobę lub ustaloną niezdolność do pracy swoją i męża. Organ podkreślił, że oboje małżonkowie nie pobierając świadczeń z KRUS z tego tytułu, nie wykorzystują "własnych możliwości" wynikających z przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00