Wyrok WSA w Kielcach z dnia 9 maja 2017 r., sygn. II SA/Ke 202/17
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2017 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem nr [...] z dnia 7 lutego 2017r. Komendant Wojewódzki Policji, po rozpatrzeniu zażalenia M. M., utrzymał w mocy postanowienie Komendanta Powiatowego Policji nr [...] z dnia 11 stycznia 2017r. o odmowie wydania zaświadczenia żądanej treści.
W uzasadnieniu organ II instancji wskazał, że w dniu 5 stycznia 2017r. do Komendy Powiatowej Policji wpłynęło pismo M. M., w którym wniósł o cyt.: "wydanie zaświadczenia żądanej treści, a w przypadku, gdy postępowanie wyjaśniające doprowadzi do wniosku, iż żądane zaświadczenie wydanym być nie może, bowiem posiadane dane, rejestry, ewidencja i wiedza organu, a w tym z art. 220 K.p.a. świadczy przeciwnie, wydanie zaświadczenia o treści przeciwnej do wnioskowanej". W dalszej części wnioskodawca wskazał treść żądanego zaświadczenia, mianowicie: "zaświadcza się, iż wydany sierż. szt. M. M. rozkaz personalny nr [...] z dnia 29 maja 2008r. Komendanta Powiatowego Policji nie był i nie może być uznany, czy uznawany za decyzję administracyjną zmieniającą stosunek służbowy funkcjonariusza Policji, zgodnie z art. 7, 9,10 i art. 107 § 3 K.p.a."
Organ II instancji, utrzymując w mocy zakwestionowane zażaleniem rozstrzygnięcie o odmowie wydania zaświadczenia żądanej treści (podjęte na podstawie art. 219 K.p.a.), przytoczył art. 217 oraz art. 218 K.p.a., wyjaśniając że prowadzone w tym zakresie postępowanie wyjaśniające nie może zastępować danych wynikających z prowadzonych przez właściwy organ ewidencji, rejestrów bądź innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Takie postępowanie spełnia jedynie pomocniczą rolę przy ustalaniu treści zaświadczenia i ogranicza się tylko do takiego postępowania, które pozwoli na urzędowe stwierdzenie znanych faktów lub stanu prawnego. Zaświadczenie nie przyznaje, nie stwierdza, nie uznaje uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, lecz potwierdza istnienie uprawnienia lub obowiązku przyznanego lub potwierdzonego wcześniej w decyzji (konstytutywnej lub deklaratoryjnej) bądź w innym indywidualnym akcie prawnym.