Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 maja 2017 r., sygn. III SAB/Gd 9/17

Ewidencja gruntów

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 11 maja 2017 r. sprawy ze skargi A. S. na przewlekłe prowadzenie przez Starostę postępowania w przedmiocie wydania wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów 1. stwierdza, że Starosta dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania, 2. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3. zasądza od Starosty na rzecz skarżącego A. S. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

A. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na przewlekłość postępowania Starosty w przedmiocie wydania wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów dla nieruchomości składającej się z działek nr 2, 3 i 4, położonych w obrębie geodezyjnym J., gmina K., opisanej w księdze wieczystej [...].

Jak wynika z akt sprawy, skarżący, działając jako właściciel przedmiotowych działek, wystąpił do organu z ww. wnioskiem w dniu 12 kwietnia 2016 r. Wniosek ten został rozpatrzony odmownie postanowieniem Starosty z dnia 30 czerwca 2016 r., gdyż dawne parcele nr 2, 3, i 4 wpisane w ww. księdze wieczystej nie występują w operacie ewidencji gruntów i budynków, tj. nie stanowią konkretnych działek z określonym numerem i powierzchnią, a jedynie części działek nr [...] i [...] położonych w obrębie ewidencyjnym J.. Organ stwierdził więc, że wydanie dokumentacji w formie żądanej przez wnioskodawcę na części działek jest niemożliwe. Organ wyjaśnił także, że na terenie powiatu ego ewidencja gruntów i budynków została założona w latach 1961-1964. Materiałem źródłowym z założenia ewidencji są akta formalno-prawne, mapy pomocnicze do dochodzeń oraz wykazy zmian gruntowych poszczególnych obrębów. Z akt tych wynika zaś jednoznacznie, że od założenia ewidencji ww. nieruchomość była wpisana jako własność Skarbu Państwa w użytkowaniu Lasów Państwowych, a od założenia ewidencji własność ww. nieruchomości nie uległa zmianie aż do chwili obecnej. Zmianie uległa natomiast numeracja działek. Organ podkreślił, że na dzień dzisiejszy księga wieczysta [...] jest przypisana przy działkach nr [...] i [...] wspólnie z innymi kartami i księgami wieczystymi. Z czego wynika, że stan prawny działek w księgach wieczystych nie został uregulowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00