Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Wa 1429/16
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Dąbrowska, Sędziowie WSA Maria Werpachowska, Andrzej Góraj (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Wiechowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze stanowiska służbowego i przeniesienia do dalszego pełnienia służby w Komendzie [....] Policji uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] kwietnia 2016 r. na podstawie art. 32 ust. 1 i art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r., poz. 355 z późn. zm.) z dniem [...] kwietnia 2016 r. zwolnił J. K. - radcę Wydziału [...], z zajmowanego stanowiska i z dniem [...] kwietnia 2016 r. przeniósł z urzędu do dalszego pełnienia służby w Komendzie [...]. Wskazanej decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Przedmiotowy rozkaz personalny doręczono stronie w dniu [...] kwietnia 2016 r.
W dniu [...] maja 2016 r. (data ze stempla pocztowego widocznego na kopercie) funkcjonariusz złożył, z zachowaniem ustawowego terminu, odwołanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od powyższego rozkazu personalnego Komendanta Głównego Policji, zarzucając przedmiotowej decyzji naruszenie przepisów: art. 2, art. 7 i art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. 1997 r. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.), art. 32 ust. 1, art. 36 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 37a pkt 1 ustawy o Policji oraz art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz. U. Nr 254, poz. 1700 z późn. zm.) oraz art. 6, art. 7, art. 8, art. 10 § 1, art. 11, art. 77 § 1 i 4, art. 78 § 1 art. 80, art. 81, art. 105 § 1 i art. 107 § 1 i 3, art. 108 § 1 i art. 109 § 1 oraz art. 110 Kpa. Wobec powyższego funkcjonariusz wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji albo przeprowadzenie postępowania dowodowego w zakresie niezbędnym do wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy i w konsekwencji uchylenie zaskarżonej decyzji oraz umorzenie postępowania pierwszej instancji w całości. Ponadto strona wniosła o wstrzymanie natychmiastowej wykonalności zaskarżonego rozkazu. Funkcjonariusz podkreślił m. in., że w konsekwencji wydania zaskarżonej decyzji został przeniesiony do Komendy [...], gdzie nie istnieje stanowisko radcy, czyli równorzędne z tym, które do tej pory zajmował. Tam przeniesiono go do dyspozycji właściwego przełożonego. Policjant wskazał na przebieg swojej służby, doświadczenie (największy staż spośród policjantów pełniących służbę w dotychczasowej komórce organizacyjnej), kwalifikacje, osiągnięcia itp., ale także skutki długoletniej służby w kontekście stanu zdrowia - zaawansowane stadium choroby [...], które wymagało przeprowadzenia operacji i stanowi aktualnie przesłankę do prowadzenia oszczędzającego trybu życia. Zainteresowany podkreślił, że zaskarżona decyzja została mu doręczona podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim, oraz że nie był to oryginał rozstrzygnięcia a jedynie kopia poświadczona za zgodność. Policjant stwierdził, że nie jest prawdą twierdzenie organu o likwidacji jego stanowiska służbowego, albowiem liczba etatów w Policji od kilku lat jest stała i wynika z ustawy budżetowej. Przeprowadzona reorganizacja spowodowała jedynie modyfikację struktury Komendy [...] - uchylono stare etaty komórek organizacyjnych i wprowadzono nowe etaty. Zwiększenie liczby komórek organizacyjnych, które zastąpiły dotychczasowy [...] wskazuje, że liczba stanowisk w tych komórkach organizacyjnych uległa zwiększeniu.