Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Wa 1478/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Przybysz, Sędziowie sędzia WSA Sławomir Kozik, sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Katarzyna Nartanowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi I. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 stycznia 2016 r. nr IPPB4/4511-1332/15-3/PP w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

I. P. (dalej: "Skarżąca" lub "Strona") zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Strona, mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w dniu 21 lipca 2009r. nabyła w drodze spadku lokal mieszkalny położony w M.. Postanowienie Sądu Rejonowego w G. sygn. akt [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku uprawomocniło się 8 lutego 2011 roku. W dniu 22 maja 2013 r. doszło odpłatnego zbycia lokalu na rzecz osoby fizycznej, polskiego rezydenta podatkowego (umowa sprzedaży).

Skarżąca wskazała również, że od 2003 r. zamieszkuje w lokalu mieszkalnym - 2 pokojowym wraz z córką i synem na podstawie umowy najmu zawartej z TBS M. w W. (nie jest partycypantem). Ponieważ Skarżącej nie przysługuje prawo własności do jakiegokolwiek budynku (lokalu) mieszkalnego, postanowiła, że przypadającą jej część zysku ze sprzedaży lokalu przeznaczy na własne potrzeby mieszkaniowe. W tym celu, w dniu 25 czerwca 2015 r., zawarła z deweloperem umowę zobowiązującą do przeniesienia własności lokalu mieszkalnego - akt notarialny.

Zgodnie z Umową, współuprawnionymi do odrębnego prawa własności lokalu mieszkalnego 3 pokojowego - będą: Skarżąca (8/10 udziału we współwłasności) wraz z synem i córką (po 1/10 udziału we współwłasności). Ustanowienie ww. prawa do lokalu nastąpi po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego, jednak nie później niż do dnia 30 czerwca 2017 roku. Przedmiot Umowy służył będzie wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkalnych Skarżącej. Po wydaniu przedmiotu Umowy rozwiązana zostanie umowa najmu lokalu, w którym Strona zamieszkuje w chwili obecnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00