Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Po 41/17
Budowlane prawo
Dnia 20 kwietnia 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Natalia Sikorska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2017 roku sprawy ze skargi R.B. na decyzję Wojewody z dnia [...] listopada 2016 roku nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielania pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia [..] września 2016r. nr [...] znak [...] II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu [...] lipca 2016 r. Pan R. B. złożył do Starosty [...] wniosek o wydanie decyzji pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zlokalizowanego na dz. nr ewid.[...], obręb D., gm. C..
Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2016 r. zobowiązano inwestora do uzupełnienia projektu budowlanego o wskazane braki. Kolejnie w dniu [...] września 2016 r. do Starostwa Powiatowego w P. wpłynęły poprawione projekty wraz z odpowiedzią na postanowienie. Po przeprowadzeniu procedury zawiadamiającej strony o toczącym się postępowaniu oraz możliwości zapoznania się z aktami sprawy w dniu [...] września 2016 r. Starosta P. na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z [...] lipca 1994. - Prawo budowlane wydał decyzję odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia Panu R. B. pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zlokalizowanego na dz. nr ewid.[...], obręb D., gm. C. (na terenie ogrodnictw z prawem zabudowy).
Organ I instancji swoją decyzję odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę uzasadnia faktem niewywiązania się z braków wskazanych w postanowieniu z dnia [...] sierpnia 2016 r. w zakresie dokumentów stwierdzających, iż wnioskodawca jest rolnikiem i prowadzi gospodarstwo rolne. Organ jednocześnie ustalił, że pod pojęciem terenów ogrodnictw z prawem zabudowy należy rozumieć, że tereny te należą do terenów zabudowy zagrodowej w rozumieniu przepisów prawa, w tym między innymi rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422) - zwanej dalej warunkami technicznymi oraz ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r., poz. 803 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o ustroju rolnym.