Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Po 1505/16
Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Sędzia WSA Barbara Rennert po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi Zarządu [...] w [...] na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego [...], postanowieniem z dnia 18 stycznia 2016 r., nr [...], odmówił X. w P. (dalej zwanemu również skarżącym) wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku od towarów i usług za styczeń 2010 r. w kwocie [...]zł.
Skarżący, pismem z dnia 18 grudnia 2015 r., wniósł o stwierdzenie nadpłaty podatku od towarów i usług za styczeń 2010 r. w kwocie [...]zł. Wraz z wnioskiem złożono korektę deklaracji VAT-7 za wskazany okres, na której jako podatnika wskazano skarżącego. Organ I instancji wskazał, że w wyroku TSUE z dnia 29 września 2015 r., C-276/14 uznano, że czynności dokonywane przez samorządowe jednostki budżetowe na gruncie podatku od towarów i usług powinny być rozliczane przez jednostkę samorządu terytorialnego, która je utworzyła. Rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczące czynności wykonywanych przez X. w P., będący gminną jednostką budżetową Miasta P. powinny być dokonywane przez Miasto P. - jako podatnika. Miasto P. wybrało przy tym scentralizowanie rozliczeń podatku VAT od 01 stycznia 2014 r. Z uwagi na powyższe, w ocenie organu I instancji skarżący nie jest stroną w sprawie z wniosku o stwierdzenie nadpłaty we wskazanym powyżej zakresie. Wskazano również, że zgodnie z art. 165a Ordynacji podatkowej, gdy żądanie, o którym mowa w art. 165 zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną organ podatkowy wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.