Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Kr 199/17

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Ewa Michna (spr.) Protokolant specjalista Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 listopada 2016 r. znak [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej S. P. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z 15 listopada 2016 r. r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzje Burmistrza Miasta z [...] 2016 r., odmawiającą skarżącej S. P. przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko - M. P.

Kolegium wyjaśniło, że w skład rodziny skarżącej - w rozumieniu art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. (Dz. U. poz. 195 z późn. zm.), wchodziły trzy osoby, tj. skarżąca, jej mąż oraz jej syn - M. P. Skarżąca przysposobiła syna na mocy postanowienia Sądu Rejonowego Wydział III Rodzinny i Nieletnich z 21 marca 2016 r. [...], prawomocnego z dniem 21 czerwca 2016 r. W dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia (1 lipca 2016 r.) proces adopcyjny był już zakończony, zatem między skarżącą a M. P. powstał stosunek jak między rodzicem a dzieckiem. Tym samym niezasadne było, w ocenie Kolegium, twierdzenie skarżącej, zawarte w oświadczeniu z 1 lipca 2016 r., że jest jedynie opiekunem faktycznym M. P. Ponadto, wbrew twierdzeniom skarżącej, nie posiadała ona również statusu osoby samotnie wychowującej dziecko, gdyż nie można jej było zakwalifikować do żadnej z osób wymienionych w art. 2 pkt 13 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Kolegium podkreśliło przy tym, że adopcja nastąpiła za zgodą małżonka skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00