Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Kr 1084/16

Inne

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1084/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 kwietnia 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Paweł Dąbek (spr.), Sędzia: WSA Waldemar Michaldo, Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2017 r., sprawy ze skargi J. M., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 1 lipca 2016 r. Nr [...], w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za grudzień 2011 r. oraz od, stycznia 2012 r. do września 2015 r., , I. uchyla zaskarżoną decyzję,, II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz, skarżącego koszty postępowania w kwocie 997 zł (dziewięćset, dziewięćdziesiąt siedem złotych).,

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 1 lipca 2016r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej- działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 3 lutego 2016r. nr [...], orzekającej o solidarnej odpowiedzialności osoby trzeciej - tj. J.M. (dalej: skarżącego), wraz ze spółką oraz członkiem zarządu Z.K. za zaległości podatkowe M. Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w T. z tytułu podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2011r. oraz okres od stycznia 2012r. do września 2015r.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ odwoławczy podniósł, że w przedmiotowej sprawie wystąpiły wszystkie przesłanki pozytywne do przeniesienia na skarżącego odpowiedzialności podatkowej za zaległości spółki. Po pierwsze istniały zaległości podatkowe, spółka nie uregulowała zobowiązań wykazanych w deklaracjach i korektach deklaracji na podatek VAT za przedmiotowy okres, przy czym zaległość podatkowa jak i koszty postępowania egzekucyjnego są udokumentowane w aktach sprawy, a odsetki za zwłokę od zaległości zostały naliczone od dnia następującego po dniu upływu terminu wpłaty podatku, czyli w myśl art. 53 § 4 Ordynacji podatkowej z uwzględnieniem przerw w naliczaniu odsetek za miesiące grudzień 2011r. i styczeń 2012r. Egzekucja zaległości podatkowych z majątku spółki okazała się bezskuteczna - łączna kwota uzyskana w postępowaniu egzekucyjnym do dnia wydania zaskarżonej decyzji nie pokrywała zaległości będących przedmiotem orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej skarżącego za zaległości podatkowe spółki. Postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone z mocy prawa po ogłoszeniu przez Sąd upadłości obejmującej likwidacje majątku spółki, a po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości w ocenie organu odwoławczego niemożliwe jest prowadzenie dalszej egzekucji z majątku spółki. Organ odwoławczy podniósł nadto, że w okresie od dnia powstania spółki w 2005r. członkami zarządu spółki są skarżący jako prezes zarządu i Z.K. jako wiceprezes zarządu. Tak więc w okresie, w którym upływał termin płatności zobowiązań spółki skarżący pełnił w składzie jej zarządu funkcję prezesa, co pozwalało na obciążenie go solidarną odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00