Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Gl 1484/16

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Starszy referent Małgorzata Wasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. , po rozpatrzeniu odwołania "A" Spółka z o.o. w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z [...] r. nr [...] , wymierzającą Spółce karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W podstawie prawnej rozstrzygnięcia organ powołał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2015r., poz. 613, ze zm. powoływana dalej jako O. p.) oraz art. 2 ust. 3 i ust. 4, art. 3, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 2 i art. 91 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, dalej powoływana jako u.g.h.).

Podstawą tego rozstrzygnięcia był następujący stan sprawy:

W wyniku kontroli w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych przeprowadzonej 22 października 2014r. przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego ustalono, że w lokalu "[...] " w C. , w którym działalność gospodarczą prowadzi skarżąca Spółka znajduje się 5 elektronicznych urządzeń do gier, w tym HOT SPOT nr [...] . Na urządzeniu znajdowała się naklejka informująca, że należy ono do skarżącej Spółki, dlatego organ przyjął, że to ona jest podmiotem, który urządza na nich gry.

W ramach czynności kontrolnych przeprowadzono eksperyment, w trakcie którego funkcjonariusze ustalili przebieg gier na ww. urządzeniu, którego szczegółowy opis zawarto w protokole kontroli i zaskarżonej decyzji. Odnośnie rozegrania gier na urządzeniu Hot-Spot organ stwierdził, że przed uruchomieniem gry uiszczono opłatę w kwocie 10 zł. Następnie po jej uruchomieniu przyciskiem START trzy bębny z symbolami obracały się szybko, a następnie zatrzymywały samoczynnie. Wynik gry był przypadkowy i niezależny od grającego, który nie miał także możliwości przewidzenia układu symboli, co oznacza, że wynik gry był dla grającego nieprzewidywalny. Na skutek rozegrania jednej z gier uzyskano wygraną rzeczową w postaci punktów kredytowych, umożliwiających rozgrywanie kolejnych gier bez konieczności poniesienia opłaty za grę. Ustalono także, że jedna z dostępnych gier jest American poker czyli z definicji gra hazardowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00