Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 2 marca 2017 r., sygn. II SA/Rz 1093/16

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Ewa Partyka /spr./ Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk WSA Piotr Godlewski Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2017 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] znak [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej I. uchyla zaskarżone orzeczenie oraz orzeczenie Komendanta Miejskiego Policji nr [...]; II. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji na rzecz skarżącej J. D. kwotę 497 zł /słownie: czterysta dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. III. Zarządza zwrot na rzecz skarżącej kwoty 200 zł /słownie dwieście złotych/ tytułem nienależnie uiszczonego wpisu.

Uzasadnienie

Orzeczeniem dyscyplinarnym z dnia [.] czerwca 2016 r. nr [.], znak [.] Komendant Wojewódzki Policji w [.] ( dalej: "organ odwoławczy" lub "organ II instancji") utrzymał w mocy orzeczenie Komendanta Miejskiego Policji w [.] (dalej: "organ I instancji") z dnia [.] kwietnia 2016 r., nr [.] o uznaniu JD za winną tego, że:

1) W dniu [.] marca 2015 r. jako funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w [.], przekroczyła uprawnienia przez to, że bez zgody przełożonego przerwała podjęte w ramach pełnionej służby czynności i samowolnie udała się do mieszkania przy ul. [.] w [.], w którym podjęła czynności wykraczające poza zadania przewidziane dla Policji, tj. przekonywała JS i członków jego rodziny do opuszczenia lokalu zajmowanego na podstawie umowy cywilnoprawnej tj. naruszenia dyscypliny służbowej, określone w art. 132 ust. 3 pkt 3 w zw. z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji ( Dz.U. z 2015 r., poz. 355; dalej: "ustawa o Policji"),

2) w dniu [.] marca 2015 r. powołując się na wykonywany zawód i dając przekonanie o legalności swojego postępowania naruszyła zasady etyki zawodowej policjanta w ten sposób, że usiłowała wyegzekwować od najemców mieszkania przy ul. [.] opuszczenie lokalu, działając tym samym na rzecz prywatnej cywilnoprawnej sprawy E. i JS, tj. art. 132 ust. 1 ustawy o Policji w zw. z § 12 załącznika zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w sprawie "Zasad etyki zawodowej policjanta" ( Dz.Urz. KGP 2004.1.3.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00