Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 marca 2017 r., sygn. I SA/Po 1227/16

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2017 r. sprawy ze skargi [..] na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [..] roku nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w P., działając jako organ egzekucyjny, prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec B. B. (dalej jako: zobowiązany, strona lub skarżący), w oparciu o tytuł wykonawczy z dnia [...] r., nr [...], wystawiony na podstawie postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z dnia [...] r., nr [...], w przedmiocie określenia nieprzekazanej przez dłużnika zajętej wierzytelności kwoty wierzytelności w wysokości [...] zł, zajętej w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym wobec W. B..

W toku tego postępowania zobowiązany wniósł zarzuty niedopuszczalności egzekucji administracyjnej oraz prowadzenia egzekucji przez niewłaściwy organ egzekucyjny, które to zarzuty zostały uznane za nieuzasadnione przez organy obu instancji. Zgodność z prawem tych rozstrzygnięć została potwierdzona w wyrokach WSA w Poznaniu z dnia 19 maja 2011 r., o sygn. akt I SA/Po 93/11 oraz w wyroku NSA w Warszawie z dnia 30 stycznia 2013 r., o sygn. akt II GSK 2021/11, którymi oddalono wniesione przez zobowiązanego skargę i skargę kasacyjną. NSA w motywach wyroku wskazał, że postępowanie egzekucyjne wobec dłużnika zajętej wierzytelności prowadzić winien ten sam organ egzekucyjny, który jest właściwy do prowadzenia postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika głównego, co w niniejszej sprawie miało miejsce, gdyż postępowanie egzekucyjne zarówno wobec W. B., jak i B. B. prowadził ten sam organ - Naczelnik Urzędu Skarbowego [...].

Wnioskiem z dnia [...] r. B. B. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] w P. o umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 59 § 1 pkt 7 w zw. z art. 33 pkt 6 i art. 29 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 599 ze zm. - w skrócie: "u.p.e.a.") w zw. z art. 19 i art. 21 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U z 2016 r., poz. 23 ze zm. - w skrócie "K.p.a.") z uwagi na niedopuszczalność egzekucji spowodowanej prowadzeniem jej przez niewłaściwy organ egzekucyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00