Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 marca 2017 r., sygn. IV SA/Po 1003/16

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Radzicka Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska WSA Józef Maleszewski (spr.) Protokolant ref. staż. Ewa Stawicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lutego 2017 r. sprawy ze skargi Wojewody Wielkopolskiego na uchwałę Rady Miasta i Gminy Kórnik z dnia 24 maja 2016 r. nr XXI/265/2016 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów wsi Kromolice, Pierzchno, Celestynowo, Runowo i części wsi Dziećmierowo, gmina Kórnik - etap I oddala skargę

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia 24 maja 2016 r. nr XXI/265/2016 Rada Miejska Miasta i Gminy Kórnik uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszarów wsi Kromolice, Pierzchno, Celestynowo, Runowo i części wsi Dziećmierowo, gmina Kórnik - etap I. Uchwała została opublikowana (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2016 r. nr 3833).

Pismem z dnia 14 października 2016 r. Wojewoda Wielkopolski, zastępowany przez zawodowego pełnomocnika, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na ww. uchwałę, domagając się stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały w całości oraz zasądzenia od Gminy Kórnik na rzecz Skarżącego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

W odpowiedzi na skargę Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik wniósł o oddalenie skargi w całości, oceniając że w sprawie nie doszło do istotnego naruszenia zasad sporządzania planu skutkujących stwierdzeniem nieważności uchwały w całości.

Uzasadniając skargę pełnomocnik Wojewody zarzucił opisane poniżej zarzuty.

1.

Niedopełnienie obowiązku wynikającego z art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r. poz. 778 z późn. zm., dalej jako u.p.z.p.) oraz § 4 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1587, zwanego dalej Rozporządzeniem) w ten sposób, że nie określono linii zabudowy dla terenu zabudowy zagrodowej oznaczonego symbolem RM 16, terenu usług kultu religijnego oznaczonego symbolem UK, terenów komunikacji kolejowej oznaczonych symbolami TK5 i TK6 (na których, zgodnie z ustaleniami § 30 ust. 2 uchwały, dopuszczono zabudowę związaną z obsługą terenów komunikacji kolejowej) oraz dla terenów rolniczych oznaczonych symbolami R1 - R60 (na których, zgodnie z ustaleniami § 28 pkt 3 uchwały, dopuszczono zabudowę obiektami magazynowymi, związanymi z prowadzeniem gospodarstw sadowniczych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00