Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 marca 2017 r., sygn. I SA/Po 1230/16

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2017 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 03 grudnia 2015 r., M. S. (dalej zwany wnioskodawcą lub skarżącym) zwrócił się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie spółek zagranicznych z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w Republice Włoskiej, w Republice Federalnej Niemiec oraz w Republice Cypryjskiej.

We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono opis zdarzenia przyszłego zgodnie z którym, wnioskodawca jako osoba fizyczna ma miejsce zamieszania na terytorium RP i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Skarżący rozważa przy tym objęcie udziałów w spółkach kapitałowych z siedzibami w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej, przy czym udział wnioskodawcy w każdej z tych spółek będzie wyższy niż 25% przez nieprzerwany okres co najmniej 30 dni. Doprecyzowano przy tym, że spółki w których wnioskodawca rozważa objęcie udziałów mogą mieć siedzibę w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Republice Włoskiej, Republice Federalnej Niemiec oraz Republice Cypryjskiej. Skarżący nadmienił przy tym, że możliwe jest objęcie przez niego funkcji członka zarządu w jednej z ww. spółek, w kilku z nich lub we wszystkich. Wskazane spółki mogą prowadzić zarówno działalność handlową, jak i czerpać dochody pasywne, tj. z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń gwarancji, a także przychodów z praw autorskich, praw własności przemysłowej - w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych. Udział dochodów pasywnych w ogólnych przychodach spółek szacowany jest na ponad 50%. Wskazane powyżej spółki posiadają status rezydenta podatkowego w państwie swej siedziby, co będzie potwierdzał certyfikat rezydencji podatkowej wydany przez właściwą lokalną władzę. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych we wskazanych krajach waha się między 27,5% a 12,5%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00