Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 marca 2017 r., sygn. I SA/Lu 1/17
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 marca 2017 r. sprawy ze skargi G. L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części obejmującej tiret trzecie; II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz G. L. [...] zł (sześćset osiemdziesiąt złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Sygn. akt I SA/Lu [...]
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Minister Finansów, reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. i (dalej jako organ), w odpowiedzi na wniosek G. L. (dalej jako gmina), zaprezentował następujące stanowisko:
- zgodził się z gminą, że czynności realizowane poprzez szkoły publiczne w zakresie działalności nieodpłatnej, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (Dz.U.2015.2156 ze zm. w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania interpretacji - u.s.o.) są czynnościami organu władzy publicznej w rozumieniu art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2016.710 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania interpretacji - ustawa o VAT);
- zaaprobował zapatrywanie gminy w kwestii wyłączenia z opodatkowania VAT opłat za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej, duplikatu świadectwa ukończenia szkoły, opłaty eksternistycznej, w świetle treści art. 15 ust. 6 ustawy o VAT;
- zakwestionował pogląd gminy, aby podlegały wyłączeniu od opodatkowania VAT opłaty za wynajem lokalu dla celów organizacji na terenie szkoły gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej oraz gabinetu dentystycznego w związku z realizacją zadań nałożonych na szkoły i placówki oświatowe przez art. 92 ust. 1 u.s.o., gdyż, zdaniem organu, w tym zakresie gmina nie działa jako organ administracji publicznej, a więc nie ma miejsca sytuacja opisana w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.