Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 1 marca 2017 r., sygn. II SA/Go 996/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 marca 2017 r. sprawy ze skargi D.I. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zobowiązuje Wojewodę do wydania decyzji utrzymującej w mocy decyzję Burmistrza z dnia [...] r. [...], w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] czerwca 2016 r., nr [...] Burmistrz na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U.2016.722, dalej jako u.e.l.) orzekł o odmowie wymeldowania D.I. z lokalu mieszkalnego znajdującego się przy ul. [...].
Organ I instancji wskazał, że wnioskiem z dnia [...] marca 2016 r. D.I. wniósł o wymeldowanie byłej żony D.I. z pobytu stałego z lokalu przy ul. [...], którego jest głównym najemcą. W uzasadnieniu wniosku podał, że była żona opuściła lokal około 3 lat temu i wyprowadziła się do wynajmowanego lokalu mieszkalnego przy ul. [...] zabierając ze sobą wszystkie swoje rzeczy osobiste. Aktualnie jego była żona najprawdopodobniej przebywa w Niemczech. Do wniosku dołączył wyrok rozwodowy, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz umowę najmu spornego lokalu.
W toku postępowania D.I. zeznała, że podczas przyjazdów do Polski mieszka w spornej nieruchomości. Wskazała, iż z powodu problemów małżeńskich i nadużywania alkoholu przez byłego męża wynajmowała lokal przy ul. [...]. Ponadto dodała, że kluczy do lokalu nie posiada, ale nie ma do niego utrudnionego dostępu. Oświadczyła, że koszty związane z utrzymaniem mieszkania ponosi w wysokości ¼ kosztów. Do protokołu przesłuchania dołączyła dowód opłaty czynszu za okres luty-maj 2016r. Przesłuchano również D.I., który zeznał, że była żona nie mieszka w spornym lokalu od ok. 2 lat. W lokalu znajdują się dwie walizki, w których prawdopodobnie są rzeczy osobiste D.I.. Ponadto wskazał, że koszty związane z utrzymaniem lokalu była żona zaczęła ponosić dopiero od czasu złożenia wniosku o jej wymeldowanie. Natomiast Ł.I. zeznał, że w lokalu przy ul [...] mieszka z ojcem i ze swoją partnerką - M.Ś.. Podał, że matka nie mieszka tam od ok. 2 lat, a obecnie przebywa na terenie Niemiec. Ponadto oświadczył, iż w trakcie pobytu matki D.I. w Polsce pozostawia ona w spornym lokalu torby i wychodzi. W tym czasie nie nocuje, nie spożywa posiłków w lokalu. Pozostali świadkowie zeznali, że sporadycznie widywali D.I. w spornym lokalu i nie byli w stanie podać czy w nim nocuje.