Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 marca 2017 r., sygn. IV SA/Gl 1096/16

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz, Protokolant, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2017 r. sprawy ze skargi R. L. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty odsetek ustawowych za nieterminową wypłatę należności z tytułu dopłaty do wypoczynku za lata 2007-2008 oddala skargę.

Uzasadnienie

R. L. (dalej: "skarżący"), reprezentowany przez pełnomocnika, pismami z dnia 16.06.2016 r. i 18.07.2016 r. zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji w D. z żądaniem wypłaty kwoty 1 538, 65-zł. z tytułu odsetek od nieterminowo wypłaconej dopłaty do wypoczynku za lata 2007-2008.

Decyzją nr [...] z dnia [...]r. Komendant Miejski Policji w D. odmówił skarżącemu wypłaty odsetek ustawowych za nieterminową wypłatę należności z tytułu dopłaty do wypoczynku za lata 2007-2008, bowiem został on zwolniony ze służby w Policji w dniu 16.10.2013 r., co powoduje, iż w przedmiotowej sprawie zachodzi stosunek cywilnoprawny, a nie administracyjny.

W odwołaniu od tej decyzji skarżący domagał się jej zmiany i wszczęcia postępowania administracyjnego mimo braku w ustawie o Policji prawa do wypłaty odsetek za nieterminowe wypłacenie dopłaty do wypoczynku, co nie oznacza, iż jako były funkcjonariusz Policji został pozbawiony prawa do dochodzenia takich należności, bowiem takie uprawnienie wypływa wprost z art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego, nadto Trybunał Konstytucyjny, jak i Sąd Najwyższy wypowiadały się, iż funkcjonariuszom należą się odsetki za czas opóźnienia w spełnieniu należnego im świadczenia.

Komendant Wojewódzki Policji w K. decyzją nr [...] z dnia [...]r. utrzymał w mocy decyzję Komendanta Miejskiego Policji w D. nr [...] z dnia [...]r. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia powołał się na stan faktyczny sprawy i obowiązujące przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 355 z późn. zm., dalej w skrócie: "ustawa o Policji"). Podniósł, iż skarżący, jako funkcjonariusz KMP D., w okresie od dnia 25.11.2006 r. do 26.04.2012 r. był zawieszony w czynnościach służbowych. Raportem z dnia 05.06.2012 r. wystąpił do Komendanta Miejskiego Policji w D. o wypłacenie dofinansowania do urlopu wypoczynkowego za 2007 i 2008 rok. W dniu 05.10.2012 r. Komendant Miejski Policji w D. pismem o nr I. dz. [...] odmówił przyznania tych świadczeń. W konsekwencji odmowy skarżący złożył do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w D. pozew o zapłatę dopłaty do wypoczynku. Sąd ten postanowieniem z dnia 06.11.2012 r. sygn. akt [...] stwierdził swoją niewłaściwość oraz przekazał sprawę do rozpoznania [...] Komendantowi Wojewódzkiemu Policji. Po dokonaniu analizy posiadanych w sprawie materiałów [...] Komendant Wojewódzki Policji decyzją nr [...] z dnia [...]r. uchylił decyzję (pismo o nr I. dz. [...]) Komendanta Miejskiego Policji w D. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia temu organowi, wskazując konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy oraz prawidłową formę jej załatwiania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00