Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 marca 2017 r., sygn. IV SA/Gl 966/16

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska(spr.), Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2017 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w T., działając z upoważnienia Prezydenta Miasta T., decyzją z dnia [...] r., nr [...], na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195 z późn. zm., dalej w skrócie "ustawa"), odmówił M. B. (dalej "skarżący") prawa do świadczenia wychowawczego na rzecz synów D. i T. B., bowiem władza rodzicielska nad nimi została powierzona ich matce - K. B.

W odwołaniu od powyżej decyzji skarżący wyjaśnił, że to on sprawuje faktycznie opiekę nad dziećmi, a ich matka od dwóch lat pracuje za granicą i przyjeżdża do Polski wyłącznie na krótki urlop. Dodatkowo, zarzucił organowi naruszenie art. 22 ustawy, zgodnie z którym organ powinien ustalić stan faktyczny sprawy, w szczególności przeprowadzić wywiad środowiskowy, co potwierdziłoby zasadność złożenia przez niego wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...]r., nr [...], wydaną na podstawie art.138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 23, dalej "k.p.a."), utrzymało w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] r. Uzasadniając swoje stanowisko organ ten przytoczył regulacje zawartą w art. 4 ustawy, zgodnie z którym celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem potrzeb życiowych oraz przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Podał kryterium dochodowe w przypadku tego świadczenia na pierwsze dziecko oraz przytoczył zasady jego obliczania w przypadku urodzenia dziecka, ukończenia przez dziecko 18 roku życia lub w sytuacji gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu. Omówił również pojęcie rodziny, zgodnie z treścią art. 2 pkt 16 ustawy, podnosząc, że do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. W przypadku, gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, to wówczas takie dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców. Na podstawie akt sprawy organ odwoławczy ustalił, że Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia [...] r. o sygn. akt [...] orzekł rozwód K. B. ze skarżącym. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi D. B. (ur. [...] r.) i T. B. (ur. [...]r.) powierzył matce K. B., pozostawiając ojcu (skarżącemu) prawo do współdecydowania w istotnych sprawach synów takich jak: wybór sposobu leczenia na wypadek choroby, wybór szkoły i kierunku kształcenia oraz możliwość spędzania z nimi wolnego czasu. W tym stanie faktycznym sprawy, skarżący wraz synami D. i T. nie stanowią rodziny, w rozumieniu art. 2 pkt 16 ustawy i organ odwoławczy jest związany wskazanym powyżej wyrokiem rozwodowym, stąd też nie może otrzymać wnioskowanego świadczenia wychowawczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00