Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 sierpnia 2018 r., sygn. IV SA/Gl 389/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Walentek, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi G. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 6 czerwca 2017 r., skierowanym do Ośrodka Pomocy Społecznej w G., G. K. (dalej: "skarżący") wystąpił o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko M. K., a w składzie rodziny podał 4 osoby (siebie, żonę A., syna M. i A.).

Zastępca Kierownika Działu Świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w G. decyzją z dnia [...] r., nr [...], odmówił skarżącemu przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na syna M. K. W uzasadnieniu decyzji podał, że skarżący nie spełnia warunków do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko z uwagi na dochód na osobę w rodzinie, który miesięcznie wynosi 1325,73 zł.

Od powyższej decyzji skarżący złożył odwołanie wyrażając niezadowolenie z otrzymanego rozstrzygnięcia, domagając się jego zmiany i uwzględnienia wyroku Sądu Rejonowego w G. z dnia [...]r., ustanawiającego jego rozdzielność majątkową z żoną. Powołując się na tą okoliczność argumentował, że zniesienie tej wspólności skutkuje utratą prawa do preferencyjnego rozliczania i wymaga odrębnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, co potwierdza indywidualna interpretacja podatkowa Ministerstwa Finansów z dnia 20 września 2012 r. Z tego powodu organ powinien ustalić wyłącznie dochód faktyczny jego rodziny, osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego z uwzględnieniem dochodów wykazanych w zeznaniu podatkowym. Deklarował, że nie mieszka z żoną i nie prowadzi z nią wspólnego gospodarstwa, dlatego nie zgadza się z uwzględnieniem jej dochodów. Zarzucił rozstrzygnięciu naruszenie prawa procesowego, tj. art. 6, art. 7, art. 7a i b, art. 8 § 1, art. 10 § 1, art. 77 § 1, art. 80 i art. 107 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 z późn. zm., w skrócie: "k.p.a.") w związku z art. 2 pkt 2, art. 4 ust. 1 i art. 28 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195, zwanej dalej: "ustawa"). Dodatkowo, na mocy postanowienia Prokuratora Rejonowego G. w G. o sygn. akt [...] został "zmuszony" do opuszczenia mieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00