Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 marca 2017 r., sygn. II SA/Gd 689/16
Gospodarka gruntami
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2017 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 29 września 2016 r., nr [...] w przedmiocie opłaty za niezagospodarowanie nieruchomości gruntowej w terminie 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. kwotę 5080 (pięć tysięcy osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z 9 listopada 2015 r., nr [..], wydaną na podstawie art. 63 ust. 2, 3, i 4 oraz art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U z 2016 r., poz. 2147 ze zm., powoływana dalej jako "u.g.n") Prezydent Miasta ustalił na rzecz A. (dalej jako A.) dodatkową opłatę roczną z tytułu niedotrzymania terminu zagospodarowania nieruchomości gruntowej położonej w G., w obrębie [..], obejmującej działki nr: [..] (pow. 756 m2) i [..] (pow. 175 m2) o łącznej powierzchni 931 m2, wpisane do księgi wieczystej [..]; określił wysokość dodatkowej opłaty rocznej - stanowiącą 10% jej wartości, określonej na dzień ustalenia opłaty za pierwszy rok po bezskutecznym upływie terminu jej zagospodarowania - na kwotę 48.738,80 zł oraz wskazał, że obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty rocznej powstał z dniem 1 stycznia 2014 r. po bezskutecznym upływie terminu zagospodarowania ww. nieruchomości, wyznaczonego do dnia 31 grudnia 2013 r.
W uzasadnieniu organ podał, że przedmiotowa nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste do 2 marca 2098 r., w trybie bezprzetargowym na rzecz A. - z przeznaczeniem pod budowę układu drogowego, w ramach realizacji inwestycji polegającej na budowie budynku hotelowego przy ulicy P. w G. W § 6 umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste z 8 października 2009 r., Rep. A nr [..], zobowiązano nabywcę do wybudowania na działkach nr: [..]-[..] w obrębie [..] w G. - w nieprzekraczalnym terminie do 31 stycznia 2013 r. - układu drogowego, który miał stanowić dojazd do projektowanego hotelu oraz jedyny dojazd do gminnej nieruchomości przy ul. S. w G. Jednocześnie Spółka została zobowiązana do uzyskania pozwolenia na budowę budynku hotelu oraz układu drogowego. Organ podał, że projekt budowlany do projektu "[..]", został zatwierdzony decyzją z 7 lipca 2009 r., nr [..] oraz zostało udzielone Spółce pozwolenie na budowę budynku hotelowego z garażem podziemnym, infrastrukturą wewnętrzną oraz układem drogowym, będącym dojazdem do gminnej nieruchomości, położonej przy ul. S. w G.