Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. I SA/Sz 13/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Sędzia WSA Elżbieta Woźniak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Beata Radomska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 lutego 2017 r. sprawy ze skargi F. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 23 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 9 sierpnia 2016 r. F. S. (dalej zwany: "wnioskodawcą", "stroną", "skarżącym") zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 13 czerwca 2014 r. wnioskodawca zawarł z M. S. umowę darowizny. Przedmiotem darowizny była nieruchomość w postaci lokalu mieszkalnego nr [...], położonego przy ul. [...] w S., dla której Sąd Rejonowy S. - Prawobrzeże i Zachód [...], dnia 23 września 2016 r. prowadzi księgę wieczystą za

nr KW SZ1 [...]. Umowa została zawarta przed notariuszem D. S. - K. w formie aktu notarialnego Repertorium "A" nr [...]. Na podstawie powyższej umowy prawo własności rzeczonej nieruchomości zostało przeniesione na wnioskodawcę. Darczyńca jest matką wnioskodawcy. Wobec tego i na podstawie

art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn był on zwolniony z podatku od uzyskanej darowizny. Wszelkie koszty zawartej umowy zostały poniesione przez darczyńcę. W czasie dokonania darowizny wnioskodawca nie pozostawał w związku małżeńskim. Po nabyciu przez wnioskodawcę prawa własności przedmiotowego lokalu dokonał on w lokalu drobnych prac remontowych. Przy czym, wobec braku świadomości po stronie wnioskodawcy, że faktury VAT i rachunki z tytułu zakupu materiałów budowlanych, będą w jakikolwiek sposób mu przydatne, nie zachował dokumentacji potwierdzającej dokonania prac remontowych. W czerwcu [...] r. wnioskodawca zawarł związek małżeński z M. W. (obecnie S.). W dniu 29 stycznia 2015 r. wnioskodawca dokonał sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego na rzecz J. B. Umowa sprzedaży została zawarta przed notariuszem w formie aktu notarialnego - Repertorium "A" nr [...]. Strony umowy ustaliły cenę sprzedaży przedmiotowego lokalu na kwotę 190.000 zł. Wszelkie koszty zawartej umowy poniósł kupujący. Tym samym, wnioskodawca nie poniósł żadnych kosztów odpłatnego zbycia nieruchomości. Każda ze stron wykonała swoje zobowiązania wynikające z przedmiotowej umowy, a cena sprzedaży została przez kupującego przekazana na rachunek bankowy wnioskodawcy. Na powzięcie decyzji przez wnioskodawcę o sprzedaży przedmiotowego lokalu wpływ miała oferta sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w B. przy ul. [...], który to lokal był własnością Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w S. Opisany lokal posiada status lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca podjął czynności, aby nabyć prawo własności przedmiotowego lokalu. Skutecznie ubiegał się o przyjęcie go w poczet członków Spółdzielni, a także uzgodnił warunki sprzedaży przedmiotowego lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00