Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 lutego 2017 r., sygn. I SA/Rz 1008/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek / spr. / Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Jarosław Szaro Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 lutego 2017 r. sprawy ze skargi A. B. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o wydanie interpretacji oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej działający z upoważnienia Ministra Finansów postanowieniem z dnia [...] października 2016 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 oraz art. 14h ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 poz. 613 ze zm.) - dalej: Ordynacja podatkowa - po rozpatrzeniu zażalenia A. B. utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] stwierdzające, że do stanu faktycznego opisanego we wniosku z dnia 20 maja 2016 r. (data wpływu 24 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego zastosowanie znajduje interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2016 r., znak DD3.8201.1.2016.MCA, w związku z czym ww. wniosek jest bezprzedmiotowy.

Z uzasadnienia tego rozstrzygnięcia i z akt sprawy wynika, że w dniu 24 maja 2016 r. wpłynął do ww. organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pracodawca wnioskodawczyni - Narodowy Bank Polski, przyjął program optymalizacji zatrudnienia na lata 2014-2016 skutkujący zmniejszeniem zatrudnienia i rozwiązaniem umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników w rozumieniu ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych warunkach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.). W celu złagodzenia skutków z tego wynikających pracodawca zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie Programu Dobrowolnych Odejść oraz Programu Wsparcia Pracowników Narodowego Banku Polskiego. Jednym z elementów porozumienia było "jednorazowe świadczenie pieniężne z tytułu rozwiązania stosunku pracy dla Uprawnionego Pracownika uczestniczącego w PDO, przyznane tytułem odszkodowania za rozwiązanie z nim umowy o pracę". Na mocy porozumienia stron został z wnioskodawczynią rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w związku z czym otrzymała ona między innymi dodatkowe świadczenie pieniężne tj. kwotę stanowiącą 70% z 24 - krotności wynagrodzenia miesięcznego liczonego wg określonych zasad. Od tego świadczenia pracodawca potrącił zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00