Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. I SA/Rz 1016/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz / spr./ Sędziowie WSA Grzegorz Panek WSA Piotr Popek Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2017 r. sprawy ze skargi M. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz skarżącego M. P. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Rz 1016/16

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi jest interpretacja Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2016r. nr [...], którą wymieniony organ stwierdził, że stanowisko przedstawione przez M. P. (dalej zamiennie: Wnioskodawca lub Skarżący) we wniosku z dnia 3 czerwca 2016r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości budynku handlowego - jest nieprawidłowe.

M. P., wspomnianym wnioskiem z dnia 3 czerwca 2016r., zwrócił się do Ministra Finansów o interpretację art. 22g ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012r. poz. 361; dalej: ustawa) i przedstawił następujący stan faktyczny: od marca 1998r. prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej "A" z A. P. Początkowo przedmiotem działalności był transport drogowy oraz konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych. W październiku 2005r. Wnioskodawca postanowił, że działalność zostanie poszerzona o handel hurtowy materiałami budowlanymi, które składowane były na placu (bez magazynu). Asortyment handlu był następnie poszerzany o takie artykuły jak sanitaria do wyposażenia mieszkań oraz sprzęt różny. W połowie 2006r. obaj wspólnicy postanowili rozpocząć budowę budynku handlowego, na gruncie dzierżawionym, w celu rozwoju działalności. W latach 2007-2013, w miarę posiadanych środków, wznoszono budynek handlowy; z tym że w latach 2011-2013 wykonywano tylko prace wykończeniowe. Zasadnicze wydatki na budowę zostały poniesione w latach 2007-2010. Nakłady na budynek były związane wyłącznie z celem osiągnięcia przychodów i zysków. W czerwcu 2009r., a następnie w maju 2010r. miasto R. nawiedziła olbrzymia powódź, a Wnioskodawca mieszkał w samym centrum miejscowości, gdzie przeszła największa nawałnica, w wyniku której utracono całą dokumentację finansowo-księgową. Fakt ten dwukrotnie został zgłoszony do Urzędu Skarbowego w R. W ocenie Wnioskodawcy ustalenie wartości budynku jest możliwe poprzez powołanie biegłego rzeczoznawcę z zakresu budownictwa; Wnioskodawca posiada dokumentację związaną z odbiorem budynku i przekazania go do użytkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00