Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. I SA/Łd 1025/16

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak (spr.) Sędzia NSA Teresa Porczyńska Protokolant: Specjalista Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lutego 2017 r. sprawy ze skargi B. M. przy udziale uczestnika postępowania P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. T. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie umorzenia jako bezprzedmiotowego postępowania podatkowego w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości za 2016 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 1025/16

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy R dnia [...] r. umarzającą jako bezprzedmiotowe postępowanie podatkowe wobec B. M. w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości na 2016 rok.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji przedstawiono dotychczasowy przebieg postępowania.

Decyzją z dnia [...] r. wydaną na podstawie art. 207 oraz art. 208 § 1 Ordynacji podatkowej Wójt Gminy R umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia B. M. podatku od nieruchomości na 2016 rok.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że postępowanie podatkowe zostało wszczęte w dniu 23 marca 2016 r. w związku ze złożoną przez B. M. deklaracją na podatek od nieruchomości na 2016 r. Podatniczka zadeklarowała do opodatkowania budowlę o wartości 8.000 zł. W trakcie postępowania skarżąca przedłożyła umowę dzierżawy gruntów, na których posadowiona jest przedmiotowa budowla. Organ wskazał też, iż w dniu 18 maja 2016 r. przeprowadzono oględziny przedmiotowej nieruchomości. W trakcie tych czynności stwierdzono, iż na nieruchomości przy ul. A 26 znajduje się obiekt kiosku o wymiarach 3,54 m x 3,03 m. Obiekt wykonany jest z drewna i posadowiony na istniejącym już wcześniej fundamencie o szerokości 20 cm od strony wschodniej i południowej, a od strony zachodniej posadowiony jest na płytach chodnikowych luźno ułożonych na gruncie. Kiosk jest zabudowany z czterech stron, posiada płaski dach wykonany z blachy i orynnowanie oraz odwodnienie do gruntu bez rozprowadzenia. Nie stwierdzono trwałego połączenia ww. obiektu z elementami betonowymi. W trakcie oględzin strona udostępniła dokumentację budowlaną obiektu, z której sporządzono fotokopie. Wykonano również fotografię obiektu kiosku. Organ uznał, iż obiekt, nazwany przez stronę budowlą, kiosk o wartości 8.000 zł, nie ma trwałego połączenia z gruntem. Z przedłożonych organowi dokumentów, m.in. zgłoszenia zamiaru budowy skierowanym do Starostwa Powiatowego w T. wynika, iż B. M. zamierza posadowić na nieruchomości kiosk z elementów drewnianych na rozbieranym fundamencie i określiła go jako obiekt tymczasowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00