Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 lutego 2017 r., sygn. II SA/Łd 931/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), , Protokolant Starszy sekretarz sądowy Dominika Człapińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2017 r. sprawy ze skargi W. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji w sprawie uwłaszczenia oddala skargę. LS
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., po rozpatrzeniu wniosku W. W. o ponowne rozpatrzenie sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r., poz. 23 - dalej jako: k.p.a.) utrzymało w mocy postanowienie własne z dnia [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...].
Jak wynika z akt sprawy, W. W. nabył w dniu 23 marca 2009 r. w drodze umowy kupna-sprzedaży od J. Ż. bocznicę kolejową bez gruntu położoną na działce ewidencyjnej nr 1160/2 w K. przy ulicy A. Z kolei J. Ż. stał się właścicielem tej bocznicy nabywając ją w dniu 25 stycznia 2009 r. od A Sp. z o.o., na której położona jest bocznica jest własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym przedsiębiorstwa państwowego PKP. W dniu 20 maja 2010 r. W. W. zawarł z PKP S.A. umowę dzierżawy działki gruntu, na której znajduje się bocznica kolejowa. W umowie dzierżawy zawarto stwierdzenie, że naniesienia znajdujące się na działce nie zostały wybudowane ze środków finansowych PKP. W piśmie z dnia 2 marca 2016 r. skierowanym do pełnomocnika wnioskodawcy Spółka PKP stwierdziła, że z prawem użytkowania wieczystego związana jest własność budynków i urządzeń znajdujących się na użytkowanym gruncie, w związku z tym nie można przenieść własności budynków i urządzeń bez jednoczesnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego. Pełnomocnik wnioskodawcy podkreślił, że z dokumentacji archiwalnej z lat 50-tych wynika, że bocznica jako środek trwały istniała przy Zespole A w K.. Również fakt ich remontowania oraz oświadczenie pracownika Zakładów A w K. świadczą, że A Sp. z o. o. oraz jej poprzednicy prawni byli wyłącznymi właścicielami tejże infrastruktury.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right