Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 lutego 2017 r., sygn. I SA/Lu 701/16
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz Sędziowie WSA Halina Chitrosz-Roicka (sprawozdawca) WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 lutego 2017 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2008 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2016 r., Dyrektor Izby Skarbowej (dalej też: organ, organ odwoławczy), po rozpatrzeniu odwołania M. P. - L. (dalej: "podatniczka", "skarżąca"), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. (dalej: "organ I instancji") z dnia [...] stycznia 2016 r. określającą skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za lipiec 2008 r.
Z jej uzasadnienia wynika, że w trakcie kontroli podatkowej i postępowania podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług za okres od [...] stycznia 2008 r. do [...] grudnia 2011 r. organ I instancji ustalił, iż skarżąca prowadziła działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia [...] marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej: "ustawa o VAT", w zakresie handlu nieruchomościami. Mimo tego nie zarejestrowała się jako podatnik VAT, nie składała deklaracji [...] oraz nie wpłaciła należnego zobowiązania podatkowego. W konsekwencji, ww. decyzją organ I instancji określił zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za lipiec 2008 r. w kwocie [...]zł. Decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] maja 2014r., nr [...] W skardze od tej ostatniej, pełnomocnik skarżącej zarzucił naruszenie przepisów postępowania podatkowego i materialnego mające wpływ na wynik sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia [...] grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Lu 607/14 uchylił decyzje organów obu instancji. W ocenie sądu, wszystkie ustalone w sprawie okoliczności faktyczne związane z obrotem nieruchomościami wskazywały, że podejmowane działania nosiły cechy niezbędne do uznania, że prowadzone były w ramach działalności handlowej, co było związane z krótkim okresem pomiędzy nabyciem działek, a ich sprzedażą, cyklicznym i przemyślanym podziałem nieruchomości, wydzieleniem dróg dojazdowych, a następnie odsprzedażą nieruchomości z zyskiem, przy czym do sprzedaży oferowane były przede wszystkim działki przeznaczone pod zabudowę. Oceny jednak wymagało, zdaniem sądu, czy darowanie skarżącej sprzedawanych następnie działek, nie było fikcją i, czy podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży tych nieruchomości nie był inny niż ona podmiot, którego działalność strona jedynie firmowała (art. 113 Ordynacji podatkowej).