Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Ol 1389/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Osipuk Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Protokolant sekretarz sądowy Maciej Lipiński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi ENERGA-OPERATOR S.A na decyzję Wojewody z dnia "[...]" r., Nr "[...]" w przedmiocie odszkodowania za udostępnienie nieruchomości 1/ uchyla zaskarżoną decyzję; 2/ zasądza od Wojewody na rzecz strony skarżącej ENERGA-OPERATOR S.A kwotę 2074 zł (dwa tysiące siedemdziesiąt cztery złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Po ponownym przeprowadzeniu postępowania wszczętego na wniosek M. i H.K. (dalej jako: wnioskodawcy) w sprawie ustalenia odszkodowania należnego z tytułu udostępnienia spółce A nieruchomości położonej w obr. K., gm. K., oznaczonej jako działki nr: [...], Starosta decyzją z dnia [...] ustalił odszkodowanie za udostępnienie ww. nieruchomości oraz szkody powstałe na skutek wykonania zabiegów konserwacyjnych, wycinki lub ogłowienia drzew wrastających w przewody linii i zagrażających bezpiecznej pracy linii energetycznej oraz naprawy uszkodzonych przewodów fazowych w kwocie 6832 zł. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 124b ust. 4, art. 129 ust. 5, art. 130, art. 132 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2015r. poz. 1774) dalej jako: u.g.n. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że z zebranego materiału dowodowego, w tym z opinii rzeczoznawcy majątkowego uzupełnionej aneksem, wynika, iż wysokość ustalonego odszkodowania odzwierciedla wartość szkód poniesionych na nieruchomości przez wnioskodawców w wyniku przeprowadzonych zabiegów konserwacyjnych.
Od powyższej decyzji pełnomocnik Spółki A (dalej jako Spółka) wniósł odwołanie podnosząc, że organ nie wziął pod uwagę, iż zasadzenie drzew przez skarżących zostało dokonane już pod istniejącymi liniami energetycznymi, bez wymaganych uzgodnień ze Spółką oraz z naruszeniem norm dotyczących zachowania wymaganych odległości drzew i gałęzi od linii energetycznych. Poza tym ustalone odszkodowanie nie uwzględnia wartości odzyskanego przez skarżących drzewa, które zostało przewiezione na działki właścicieli nieruchomości.