Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Łd 810/16

 

Dnia 26 stycznia 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Protokolant Pomocnik sekretarza Izabela Bielińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2017 roku sprawy ze skargi J. M. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie uchylenia decyzji nakazującej rozbiórkę samowolnie wybudowanego budynku mieszkalno - gospodarczego 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. na rzecz skarżącego J. M. kwotę 1.000 (jeden tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. LS

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. nakazującą rozbiórkę samowolnie wybudowanego budynku mieszkalno-gospodarczego, przekazując sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia.

Jak wynika z akt sprawy w dniu 12 marca 2009r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w P. przeprowadził z urzędu kontrolę budowy budynku mieszkalnego usytuowanego na nieruchomości położonej w miejscowości K. nr 63, gmina P.. Podczas kontroli ustalono, iż ówczesny właściciel nieruchomości - A.P. oprócz wyżej wymienionego budynku mieszkalnego konstrukcji drewnianej prowadzi budowę budynku mieszkalno-gospodarczego usytuowanego w zbliżeniu do granicy wschodniej nieruchomości.

W dniu 27 maja 2009r. przeprowadzono oględziny prowadzonej budowy budynku mieszkalno-gospodarczego i ustalono, że budynek jest konstrukcji murowanej, część mieszkalna usytuowana od strony południowej jest dwukondygnacyjna, a część gospodarcza usytuowana od strony północnej parterowa. Budynek nie jest podpiwniczony. Budynek posiada dach konstrukcji drewnianej. Nad częścią mieszkalną dach jest dwuspadowy z naczółkami kryty gontem bitumicznym. Spadek dachu w kierunkach północ-południe. Nad częścią gospodarczą dach jest jednospadowy kryty blachą. Ściana usytuowana w zbliżeniu do granicy nie posiada ogniomuru. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną, wodociągową z sieci, kanalizacyjną do szamba. Ogrzewanie budynku realizowane będzie z pieca centralnego ogrzewania opalanego opałem stałym. Piec centralnego ogrzewania usytuowany jest w wydzielonym pomieszczeniu kotłowni. Zgodnie z oświadczeniem A.P. roboty budowlane związane z budową przedmiotowego budynku mieszkalno-gospodarczego rozpoczęto w marcu 2008r. i do dnia oględzin nie zostały zakończone. Kondygnacja parteru znajdowała się w stanie surowym zamkniętym, kondygnacja poddasza w stanie surowym (jedno duże pomieszczenie bez podziału wewnętrznego). Zgodnie z oświadczeniem A.P. ostatnie roboty budowlane w przedmiotowym budynku wykonywane były w marcu 2009r. i polegały na wykonaniu instalacji elektrycznej na kondygnacji parteru. Do wykonania pozostały roboty polegające na pomalowaniu ścian i wykonaniu docelowych posadzek na parterze budynku, wydzieleniu pomieszczeń, wykonaniu podbitki dachu, rozprowadzeniu instalacji i roboty wykończeniowe na kondygnacji poddasza. Do komunikacji pionowej między kondygnacją parteru i poddaszem służą schody o szerokości biegu 57cm.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00