Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Lu 914/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Starszy referent Marzena Okoń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr: [...]; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz J. W. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2016 r., znak: [...], [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...], po rozpatrzeniu odwołania J. W. (dalej także: "skarżąca"), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. z dnia [...] marca 2016 r., znak: PINB [...], nakazującą skarżącej rozbiórkę budynku gospodarczego o wymiarach zewnętrznych 15,70 x 3,50 m, który - jak wskazał organ odwoławczy - wybudowano na działce nr ewid.[...], położonej w miejscowości M., gmina K..

W uzasadnieniu postanowienia organ odwoławczy wyjaśnił, że organ pierwszej instancji w trakcie prowadzonego z urzędu postępowania administracyjnego ustalił, że na opisanej działce realizowana jest przez skarżącą budowa budynku o wymiarach zewnętrznych 15,70 x 3,50 m, z wykorzystaniem ściany z belitu od strony północnej, stanowiącej pozostałość po budynku gospodarczym, który uległ pożarowi w 1993 r. Organ stwierdził, że wykonane zostały nowe ściany od strony zachodniej, wschodniej i południowej, z cegły czerwonej, a także nowa więźba dachowa, składająca się z krokwi, które oparte zostały z jednej strony na istniejącej ścianie z belitu, zaś z drugiej strony - na nowej ścianie ceglanej. Całość przykryto blachodachówką na łatach drewnianych, wykonano również system odwonienia połaciowego oraz - wewnątrz budynku - ściankę działową o grubości 12 cm i posadzkę z terakoty. Na podstawie zdjęć lotniczych w skali 1:2000 dla tego terenu z dnia: [...] czerwca 1997 r., [...] maja 2003 r., [...] kwietnia 2009 r. oraz [...] kwietnia 2012 r. organ ustalił, że wspomniany obiekt budowlany zaczął być odbudowywany po dniu [...] kwietnia 2012 r. Wobec nieuzyskania przez skarżącą pozwolenia na budowę organ pierwszej instancji postanowieniem z dnia [...] września 2015 r., znak: PINB [...], wydanym na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 prawa budowlanego, sprostowanym postanowieniem z dnia [...] września 2015r., wstrzymał skarżącej prowadzenie robót budowlanych, związanych z odbudową opisanego budynku gospodarczego oraz zobowiązał ją do dostarczenia - w terminie do [...] stycznia 2016 r. - określonych dokumentów. Z uwagi na to, że skarżąca nie przedłożyła w wyznaczonym terminie wymaganych dokumentów, organ pierwszej instancji, działając w oparciu o art. 48 ust. 4 w zw. z ust. art. 48 ust. 1 powołanej ustawy, nakazał jej rozbiórkę obiektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00