Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Kr 1356/16

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jarosław Wiśniewski sędzia WSA Piotr Głowacki (spr.) sędzia WSA Inga Gołowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 31 stycznia 2017 r. sprawy ze skarg E.P. na postanowienia Ministra Finansów z dnia 8 września 2016r. nr [...] i J.P. na postanowienia Ministra Finansów z dnia 8 września 2016r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego; oddala skargi.

Uzasadnienie

W dniu 12 maja 2016 r. E.P. i J.P. złożyły wnioski o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy przeniesienie nieruchomości zgodnie z planem podziału spółki jawnej przed jej likwidacją na rzecz działalności wnioskodawcy rodzi skutek w postaci obowiązku zapłaty podatku VAT.

We wnioskach przedstawiono następujące tożsame zdarzenia przyszłe.

Każdy wnioskodawca jest wspólnikiem sp. z o.o. W niedalekiej przyszłości spółka zostanie przekształcona w spółkę osobową, tj. w spółkę jawną. Po przekształceniu nastąpi likwidacja spółki jawnej. Majątkiem spółki jawnej będzie m.in. nieruchomość użytkowa zabudowana, w której wnioskodawcy mają po 1/2 udziału i od której odliczono podatek VAT. Zgodnie z planem podziału sporządzonym przy likwidacji spółki, udział w nieruchomości zostanie przeniesiony na rzecz działalności gospodarczej wnioskodawcy. Przeniesienie nieruchomości zostanie przeprowadzone przez notariusza, przed którym będzie sporządzany plan podziału majątku likwidowanej firmy i nastąpi przeniesienie nieruchomości ze spółki jawnej na wspólników spółki. Podczas tej czynności spółka będzie nadal czynnym podatnikiem VAT, a wykreślenie nastąpi dopiero później poprzez postanowienie sądu. Wówczas nastąpi wykreślenie podmiotu i sporządzenie remanentu likwidacyjnego, który na dzień sporządzenia będzie wynosił zero. W inny sposób nie można tego zrobić, gdyż do przeniesienia nieruchomości są potrzebne dwie strony umowy, a więc musi istnieć spółka jawna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00