Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 stycznia 2017 r., sygn. III SA/Kr 1237/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Hanna Knysiak-Sudyka Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 czerwca 2016 r. znak: [....] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2016 r. nr [...] Starosta skierował M. Z. na badanie psychologiczne w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem z uwagi na przekroczenie przez niego w okresie od 3 października 2014 r. do 26 kwietnia 2015 r. liczby 24 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Jako podstawę prawną decyzji organ wskazał m.in. art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2016 r., poz. 627).

W odwołaniu od powyższej decyzji organu I instancji M. Z. wniósł o jej uchylenie i umorzenie postępowania, ewentualnie jej uchylenie i przekazanie sprawy organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. Decyzji organu I instancji odwołujący się zarzucił naruszenie:

1. art. 7, art. 8, art. 9, art. 12, art. 11, art. 77 § 1, art. 80 k.p.a., poprzez niewyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, brak wyczerpującego, rzetelnego i wszechstronnego rozpatrzenia materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie, błędną ocenę materiału dowodowego, dokonanie analizy i interpretacji materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie w sposób wybiórczy oraz dowolny, w tym niewyjaśnienie, czy w okolicznościach niniejszej sprawy doszło do przekroczenia limitu 24 punktów karnych.

2. art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o kierujących pojazdami (u.k.p.), poprzez jego niewłaściwe zastosowanie oraz błędne przyjęcie, że M. Z. otrzymał łącznie 26 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, czyli przekroczył limit 24 punktów w okresie nieprzekraczającym roku, podczas gdy ilość punktów karnych za naruszenia z pkt 2 wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji o skierowanie na badanie psychologiczne z dnia 20.10.2015 r., a to naruszenie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem oraz wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, po ich zsumowaniu - zgodnie z art. 98 ust. 3 u.k.p.- nie może przekroczyć 10 punktów karnych, tymczasem z rzeczonego wniosku wynika, że odwołujący otrzymał 12 punktów karnych - co w konsekwencji wyklucza spełnienie przesłanki z art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b u.k.p. do wydania decyzji o skierowaniu na badanie psychologiczne przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00