Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 stycznia 2014 r., sygn. III SA/Lu 555/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędzia WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca), Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 9 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...] w przedmiocie skierowania na badanie lekarskie I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz W. B. 200 zł (dwieście złotych) z tytułu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 6 czerwca 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpatrzeniu odwołania W. B., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia 23 kwietnia 2013 r. w przedmiocie skierowania na badanie lekarskie przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
Organ pierwszej instancji w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że na podstawie na podstawie przepisu art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.) skierował W. B. na badanie lekarskie z powodu uzyskania informacji potwierdzającej, że wyżej wymieniony kierował pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.
W odwołaniu od powyższej decyzji W. B. podniósł, że popełnione przez niego wykroczenie miało miejsce w dniu 7 grudnia 2012 r., a nie po dniu 16 stycznia 2013 r., od kiedy to w jego opinii miały obowiązywać już nowe przepisy. Skarżący powołał się na zasadę, że prawo nie działa wstecz.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], utrzymując w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...], w uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia wskazało, że zagadnienia związane z kierowaniem osób na badanie lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami regulują przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Ustawa ta weszła w życie w dniu 19 stycznia 2013 r. i w opinii Kolegium stanowi aktualnie podstawę prawną działania organów administracji orzekających w powyższych sprawach. Organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o kierujących pojazdami starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na badanie lekarskie, jeżeli kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Przepis ten formułuje kategoryczny nakaz skierowania na badanie lekarskie kierowcy, w przypadku stwierdzenia, że popełnił on przestępstwo lub wykroczenie drogowe określone w tym przepisie. Organ wyjaśnił, że wyrokiem nakazowym Sądu Rejonowego w [...] z dnia 28 stycznia 2013 r. W. B. uznany został za winnego tego, że w dniu 7 grudnia 2012 r. w [...] prowadził samochód marki [...] w ruchu lądowym, będąc w stanie po użyciu alkoholu, wyrażającym się zawartością alkoholu w wydychanym powietrzu 0,25 mg/l. Wyrokiem tym orzeczono również wobec obwinionego środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 6 miesięcy. Na skutek tego zakazu Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia 13 marca 2013 r. cofnął W. B. uprawnienia do kierowania pojazdami na okres od 7 grudnia 2012 r. do 7 czerwca 2013 r. Wyrok ten potwierdza, że W. B. kierował pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, co według organu wypełnia dyspozycję przepisu art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o kierujących pojazdami i stanowi podstawę do skierowania kierującego na badanie lekarskie.