Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Kr 1819/15
|Sygn. akt I SA/Kr 1819/15 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 13 stycznia 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędziowie: WSA Paweł Dąbek (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2017 r., sprawy ze skargi I.W., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 22 września 2015 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2011 r., , , - s k a r g ę o d d a l a -, ,
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 22 września 2015r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 29 grudnia 2014r. nr [...] w sprawie określenia I.W. (dalej: skarżący) zobowiązania podatkowego, różnicy podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz do zwrotu na rachunek bankowy kwot określonych za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2011r.
W uzasadnieniu decyzji organu odwoławczego wskazano, że skarżący prowadząc działalność gospodarczą w ramach Firmy Usługowo-Produkcyjno-Handlowej "L.", w deklaracjach za miesiące od stycznia do grudnia 2011r. wykazał wewnątrzwspólnotową dostawę blachy opodatkowaną stawką 0% na rzecz A. s.r.o. Slovenska Republika Bratislava. W wyniku przeprowadzonego postępowania zostało jednak ustalone, że nie nastąpiło fizyczne przemieszczenie towarów sprzedanych według faktur wystawionych na rzecz tej spółki z terytorium kraju na terytorium Słowacji, ani na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Organ ustalił, że w przedłożonych dokumentach CMR w rubryce "przewoźnik (nazwisko lub nazwa, adres, kraj)" nie jest wskazana firma przewożąca towar a widnieją jedynie numery rejestracyjne samochodów. Brak jest również na tych dokumentach potwierdzenia przez przewoźnika wykonania usługi transportowej. Organ na podstawie numerów rejestracyjnych samochodów, ustalił przewoźników, którzy odbierali towar od skarżącego i na podstawie ich zeznań ustalił, że odbierany od skarżącego towar w ilościach, jak wynikających z zakwestionowanych faktur, transportowany był na Ukrainę do firmy K.i na jej zlecenie. Również z dokumentów CMR tych firm wynika, że blacha była transportowana na Ukrainę do wyżej wskazanego odbiorcy. Z ustaleń organów wynika również, że po odebraniu towarów od skarżącego przez firmy przewozowe, kierowcy otrzymywali od Agencji Celnej "O." J. D.w L., dokumenty CMR. Jako nadawcę towarów wpisywano w nich A. Sp. z o.o. zaś odbiorcą była firma K.. Dokumenty te opatrzone były pieczęciami ukraińskiej kontroli celnej. Kierowcy otrzymywali również w Agencji Celnej faktury eksportowe oraz dokumenty celne. Dokumenty niezbędne do odprawy celnej Agencja otrzymywała od A. sp. z o.o. Były to faktury dokumentujące sprzedaż wywożonych towarów, specyfikacje, oświadczenia wraz z numerem samochodu transportującego towar. Agencja posiadała upoważnienie od A.sp. z o.o. do przygotowywania na jej rzecz niezbędnych dokumentów i dokonywania zgłoszenia celnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right