Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 stycznia 2017 r., sygn. III SA/Kr 1121/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna (spr.) Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Barbara Pasternak Protokolant Aleksandra Grabiec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi R. A. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Firma A R. A. w J na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 20 czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu skargę oddala.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2016 r. Naczelnik Urzędu Celnego:
1/ określił skarżącemu R. A. prawidłową kwotę podatku od towarów i usług (typ-B00) z tytułu importu towarów objętych zgłoszeniem celnym SAD OGL [...] z dnia [...] 2011 r. w kwocie 52 094 zł;
2/ poinformował skarżącego o kwocie pozostałej do zapłaty tj. 43 135 z tytułu różnicy pomiędzy kwotą podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów określonych niniejszą decyzją a kwotą podatku wykazaną w ww. zgłoszeniu celnym.
W uzasadnieniu organ podał, że skarżący prowadził działalność gospodarczą pod nazwą - Firma A R. A. w J. W wyniku kontroli przeprowadzonej w zakresie prawidłowości obrotu towarowego z krajami trzecimi w zakresie wartości celnej importowanych towarów za okres od 1 stycznia 2011 r. do 30 czerwca 2011 r. Naczelnik Urzędu Celnego zakwestionował wartość celną towarów zgłoszonych przez skarżącego w pozycji 1 i pozycji 5 ww. zgłoszenia celnego, tj. spodni damskich i dziewczęcych. W konsekwencji, decyzją z dnia [...] 2015 r. - utrzymaną w mocy przez decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] 2016 r., Naczelnik Urzędu Celnego - stosując metodę wartości transakcyjnej towarów podobnych - określił skarżącemu należności wynikające z długu celnego podlegającego retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości 20 094 zł.