Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Rz 533/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Piotr Godlewski Sędziowie WSA Paweł Zaborniak WSA Maciej Kobak /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi K. F. na czynność Starosty [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu opłaty za kartę pojazdu I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; II. uznaje obowiązek Starosty [....] do dokonania na rzecz K. F. zwrotu kwoty 425 zł /słownie/ czterysta dwadzieścia pięć złotych/ stanowiącej część opłaty uiszczonej za wydanie karty pojazdu samochodu marki [...] o nr rej. [...]; III. zasądza od Starosty [....] na rzecz skarżącego K. F. kwotę 697 zł /słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 7 marca 2016 roku KF, reprezentowany przez radcę prawnego EP (dalej w skrócie: "skarżący") wezwał Powiat [.] do zapłaty kwoty 500 złotych tytułem zwrotu opłaty uiszczonej przez skarżącego za wydanie karty pojazdu. Skarżący podał w wezwaniu, że w dniu 24 marca 2006 roku zarejestrował sprowadzony z zagranicy pojazd marki Opel Vectra, nr rej. [.]

i stosownie do postanowień § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu

i Budownictwa z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310) uiścił opłatę w wysokości 500 złotych.

Skarżący powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r. sygn. akt U 6/04, w którym Trybunał orzekł, że opłata z tytułu wydania karty pojazdu przekraczająca kwotę 75 złote jako sprzeczna z prawem o ruchu drogowym

i Konstytucją jest nienależna. Nadto postanowieniem z dnia 10 grudnia 2007 r., wydanym w sprawie C-134/07, Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że art. 110 akapit pierwszy TFUE (dawny art. 90 akapit pierwszy TWE) zakazuje pobierania opłat, takich jak ta, przewidziana w § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 lipca 2003 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00