Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. IV SA/Po 753/16

Straż pożarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Jarosz (spr.) Sędziowie WSA Donata Starosta WSA Józef Maleszewski Protokolant st. sekr.sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w P. z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę

Uzasadnienie

Sygn. akt IV SA/Po [...]

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] maja 2016 r., nr [...] Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w K. (zwany dalej: Komendant PPSP), na podstawie art. 155 ustawy z dnia [...] czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 23, zwanej dalej: Kpa) po rozpatrzeniu wniosku P. P. (zwanego dalej skarżący) z dnia [...] października 2015 r., dotyczącego decyzji Komendanta PPSP z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w sprawie zwolnienia ze służby w Państwowej Straży Pożarnej odmówił uchylenia ww. decyzji.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ opisał stan faktyczny w sprawie, wskazując, że podstawę wydania decyzji o zwolnieniu strażaka P. P. ze służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w K. stanowił raport zainteresowanego złożony w dniu [...] sierpnia 2012 r, a podstawę prawną - art. 43 ust. 2 pkt 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2016 r., poz. 603 j.t., zwanej dalej: Ustawa o PSP). W ocenie organu z przepisu tego jednoznacznie wynika, że w przypadku złożenia przez strażaka wniosku o zwolnienie ze służby, obowiązkiem organu jest wydanie decyzji w przedmiocie zwolnienia, nie później niż w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Podkreślono, że w sytuacji, w której strażak składa raport o zwolnienie ze służby z podaniem konkretnej daty zwolnienia, data ta nie jest wiążąca dla organu, lecz stanowi jedynie propozycję terminu rozwiązania stosunku służbowego, która może, ale nie musi być przez organ uwzględniona. Organ ma, w jego ocenie, prawo określić inną datę zwolnienia pod warunkiem, że zawiera się ona w granicach 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Podkreślono, że skarżący do dnia zwolnienia ze służby tj. do dnia [...] listopada 2012r. pełnił służbę w Komendzie PPSP i z tego tytułu otrzymał uposażenie. Z uwagi na powyższe, zdaniem organu, brak jest podstaw do zmiany decyzji w sprawie zwolnienia ze służby w Państwowej Straży Pożarnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00