Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Po 281/16

 

Dnia 28 grudnia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2016 roku sprawy ze skargi W. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia marca 2016 roku w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia listopada 2015 roku Starosta na podstawie art. 124 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2015 roku, poz. 782 ze zm.) oraz art. 104, 107 i 108 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r., poz. 267 ze zm.) zezwolił Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością E (dalej E) na niezwłoczne zajęcie części nieruchomości położonej w gminie oznaczonej geodezyjnie działką nr 42/2 o pow. 7,6100 ha, obejmującej obszar 3476,5 m2 stanowiącej własność Małgorzaty (skarżąca), w celu wykonania inwestycji celu publicznego polegającej na założeniu, przeprowadzeniu i utrzymaniu przewodów i urządzeń służących do przesyłania energii elektrycznej dla inwestycji polegającej na przebudowie istniejącej napowietrznej elektroenergetycznej jednotorowej/dwutorowej linii 110 kV.

Uzasadniając powyższe wyjaśniono, że wnioskiem z dnia grudnia 2014 roku E zwróciła się do organu o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości oznaczonej działką nr 42/2 o pow. 7,6100 ha w trybie art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o wydanie decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości z rygorem natychmiastowej wykonalności w trybie art. 124 ust. 1a powołanej ustawy w celu wykonania inwestycji polegającej na przebudowie istniejącej napowietrznej elektroenergetycznej jednotorowej/dwutorowej linii 110 kV. Właścicielka nieruchomości - Małgorzata - w odpowiedzi zakwestionowała twierdzenie, że przedmiotowa linia 110 kV jest elementem sieci dystrybucyjnej, z której bezpośrednio zasilani są odbiorcy. Wskazała również, iż przedmiotowa linia może stanowić element sieci przesyłowej oraz, że brak jest możliwości bezpośredniego przyłączenia odbiorców do tego rodzaju linii m. in. z uwagi na napięcie robocze - 110 kV, które jest zbyt wysokie i nieprzystosowane do bezpośredniego zasilania urządzeń elektrycznych. W konsekwencji E wskazała, iż "linia 110 kV stanowi źródło zasilania dla stacji i innych w sytuacjach awaryjnych. Wobec tego E nie zgadza się z twierdzeniami pełnomocnika właściciela nieruchomości jakoby linia miała marginalne znaczenie dla regionu. Wobec braku efektów rokowań i w wyniku rozpatrzenia zebranego w sprawie materiału dowodowego, w dni października 2015 roku wydana została decyzja Starosty w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z części nieruchomości oznaczonej działką nr 42/2 o pow. 7,6100 ha. Organ I instancji wydał zezwolenie na założenie i przeprowadzenie na wskazanej nieruchomości przewodów i urządzeń służących do przesyłania energii elektrycznej dla inwestycji polegającej na przebudowie istniejącej napowietrznej elektroenergetycznej jednotorowej/dwutorowej linii 110 kV. W ocenie organu stan sprawy aktualizuje zawarty w art. 108 kpa warunek istnienia interesu społecznego, a także ważnego interesu strony. Uzasadniają one także ważny interes gospodarczy, jaki wiąże się z realizacją przedmiotowej inwestycji, o czym traktuje art. 124 ust. 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00