Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Po 529/16

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w P. wymierzył M. N. karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu urządzania gry na automacie poza kasynem gry.

W uzasadnieniu organ wskazał, że funkcjonariusze celni w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu [...] r. w sklepie "[...]", położonym w G. przy ul. [...], w którym działalność gospodarczą prowadzi T. P., ustalili że znajduje się tam urządzenie o nazwie [...] (bez numeru), którego wygląd i wyposażenie sugerował, że jest to automat do gier w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: "u.g.h."). Przeprowadzony eksperyment potwierdził, że jest to automat do gier, a gry na nim urządzane mają charakter losowy i są organizowane w celach komercyjnych. Powyższe ustalenia dały podstawę organowi pierwszej instancji do wszczęcia - postanowieniem z [...] r. - wobec skarżącego (występującego w umowie najmu części powierzchni lokalu w charakterze najemcy) postępowania w sprawie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Powołując się na przepisy m. in. art. 2 ust. 3 i ust.5, art. 3, art. 6 ust. 1 oraz art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 u.g.h., Naczelnik stwierdził, że automat [...] jest urządzeniem elektromechanicznym (klasycznym automatem bębnowym). Wskazał, że podczas prowadzonego eksperymentu funkcjonariusze przeprowadzili gry kontrolne. Aby wprawić urządzenie w ruch konieczne było zasilenie automatu środkami pieniężnymi. Po wybraniu jednej z dostępnych gier i ustaleniu stawki, na ekranie automatu pojawiał się układ wirtualnych bębnów. Obracające się bębny w każdym przypadku zatrzymywały się samoczynnie bez udziału grającego, co zdaniem organu, świadczy o losowym charakterze gier, bowiem gracz nie miał żadnego wpływu na końcowy układ symboli. Przycisk Start/Zakłady wprawiający w ruch bębny, pozostawał w czasie gry nieaktywny. Zadanie grającego ograniczało się jedynie do wyboru gry, odpowiedniej stawki za udział w grze oraz do uruchomienia gier odpowiednim przyciskiem. Ponadto w trakcie eksperymentu na badanym automacie kontrolującym udało się uzyskać wygrane w postaci dodatkowych punktów kredytowych, umożliwiających dalsze prowadzenie gier bez konieczności dodatkowego zasilania automatu. Za wygrane punkty kredytowe grający mógł uzyskać wygrane pieniężne poprzez wciśnięcie przycisku "Wypłata".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00