Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Łd 942/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia NSA Bogusław Klimowicz (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi M. P. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 18 maja 2016r. M. P. złożył wniosek o wydanie interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Skarżący, jako osoba fizyczna, jest właścicielem znaku towarowego w formie słowno-graficznej, który zamierza zarejestrować w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante lub w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. Po rejestracji i uzyskaniu prawa ochronnego na znak towarowy podatnik planuje ustalić wartość znaku towarowego w oparciu o wycenę niezależnego rzeczoznawcy majątkowego, a następnie zawrzeć umowę dzierżawy ze spółką komandytową, w której jest wspólnikiem (komandytariuszem). Umowa dzierżawy będzie zawarta na podstawie art. 162 § 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1410, z późn. zm.) w związku z art ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380, z późn. zm., dalej: "k.c"), z których wynika możliwość dzierżawy praw. Umowa dzierżawy będzie spełniać warunki wynikające z art. 709 k.c. Istotą tej umowy ma być oddanie spółce prawa do używania znaku towarowego i do pobierania z jego używania pożytków, w zamian za co spółka będzie zobowiązana do wypłaty stronie umownego czynszu. Umowa będzie w sposób charakterystyczny dla umów najmu i dzierżawy kształtowała prawa i obowiązki stron. Zgodnie z umową dzierżawca nie będzie mógł skutecznie występować z roszczeniami z tytułu naruszenia ochronnego, natomiast wydzierżawiający zostanie zobowiązany do powstrzymania od korzystania ze znaku towarowego będącego przedmiotem umowy w okresie jej trwania. Czynsz będzie wypłacany podatnikowi w pieniądzach. Powyższe postanowienia będą, zdaniem strony, decydowały o tym, że zawarta umowa nie będzie umową licencji, ale będzie kształtowała stosunek dzierżawy. Znak towarowy, który będzie przedmiotem umowy dzierżawy stanowi majątek prywatny podatnika, a umowa nie będzie zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bowiem strona nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej. Również w przyszłości podatnik nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej w zakresie dzierżawy znaku towarowego. We właściwym terminie strona złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu dzierżawy znaku towarowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00