Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 405/16

Bezrobocie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.), Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie statusu osoby bezrobotnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Starosta Powiatu [...] pozbawił M.W. statusu osoby bezrobotnej ze względu na niestawiennictwo w wyznaczonym terminie i niepowiadomienie w okresie 7 dniu o uzasadnionej tego przyczynie.

W odwołaniu od decyzji strona wskazała, że przyczyną jej niestawienia się w wyznaczonym terminie było zatrucie pokarmowe i związane z tym złe samopoczucie. Zauważył, że w wezwaniu na dzień 2 lipca 2016r. nie wskazano, że powiadomienie o uzasadnionej przyczynie niestawiennictwa musi być potwierdzone zaświadczeniem lekarskim. Oświadczył, że nie był u lekarza i leczył się sam.

Decyzja organu I instancji uchylona została przez organ odwoławczy (decyzja z dnia [...]r. nr [...]). Wojewoda [...] uznał za konieczne zweryfikowanie twierdzeń odwołującego złożonych w organie, zawierających wyjaśnienie przyczyny niestawiennictwa. Zdaniem Wojewody [...] organ I instancji nie zobowiązał strony do przedstawienia stosownych dowodów potwierdzających jej twierdzenia. Z tych względów decyzja organu I instancji była przedwczesna, gdyż przyczyna niestawiennictwa wskazana przez stronę powinna być oceniona w świetle całokształtu okoliczności sprawy. Wojewoda zaznaczył, że to na bezrobotnym ciąży obowiązek udokumentowania faktu niemożności stawienia się w organie zatrudnienia. Ewentualnemu oświadczeniu muszą zatem towarzyszyć dodatkowe dowody, które uwiarygodnią twierdzenia strony. Organ I instancji powinien dopuścić wszelkie dowody służące ustaleniu stanu faktycznego jeśli tylko nie są sprzeczne z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00