Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. III SA/Gl 988/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędziowie Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Sędzia WSA Iwona Wiesner (spr.), Protokolant Starszy referent Małgorzata Wasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi H. M. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty podwyższonej z tytułu wydobycia kopaliny bez koncesji oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego decyzją z dnia [...]r. [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, dalej: k.p.a.) w związku z art. 140 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2015 r. poz. 196, późno zm., dalej: p.g.g.), po rozpatrzeniu odwołania H. M. od decyzji Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w P. z dnia [...]r., znak: [...], ldz. [...], ustalającej wysokość opłaty podwyższonej za wydobycie w [...] roku [...]Mg kruszywa naturalnego w miejscowości H. (gmina O., powiat o., województwo w [...]) w wysokości [...] zł, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Decyzja ta została wydana na skutek przeprowadzonego postępowania dowodowego wywołanego anonimowym pismem z dniu [...]r. (wpływ do organu [...]r.) skierowanym do Okręgowego Urzędu Górniczego w P. informującym m.in. o nielegalnym wydobyciu piasku z działki nr [...] w miejscowości H.. W dniu [...] r. pracownicy OUG w P. przeprowadzili wizję terenową w miejscu prawdopodobnego prowadzenia nielegalnej eksploatacji piasku. W wyniku tej czynności ustalono, że działka nr [...] została uprzednio podzielona na [...] o nr: [...]-[...]. W efekcie dotychczas przeprowadzonych prac na działkach o nr [...] i [...]powstało wyrobisko odkrywkowe o powierzchni [...] m2 i głębokości od [...] do [...] m.p.p.t. Zdjęty humus złożono wzdłuż zachodniej krawędzi wyrobiska (hałda o powierzchni [...] m2 i wysokości do [...] m). W trakcie wizji nadinspektor OUG w P. ds. miernictwa z uprawnieniami mierniczego górniczego dokonał pomiarów, na podstawie których ustalono objętość wydobytego kruszywa naturalnego (piasku) w ramach prac prowadzonych na działkach nr [...] i [...] , która wyniosła [...] m3. Do obliczenia ilości wydobytej kopaliny w tonach przyjęto ciężar objętościowy kopaliny [...] Mg/m3 dla piasku (zgodnie z PN - 81/B-03020, jest to najniższa wartość ciężaru objętościowego piasku). Tak więc w sumie ustalono, że ilość kruszywa naturalnego (piasku) wydobytego z części działek m [...] i [...] wyniosła [...] Mg ([...] m3 x [...]Mg/m3).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00